BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 05:06 گرينويچ - جمعه 09 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ابومصعب الزرقاوی و مشاور او کشته شدند
 
الزرقاوی
ابومصعب الزرقاوی در حملات هوايی آمريکا به ساختمانهايی در نزديکی بعقوبه کشته شد
ژنرال ويليام (بيل) کالدول، از فرماندهان نظامی آمريکا در عراق در نشستی خبری ضمن تاييد کشته شدن ابو مصعب الزرقاوی، گفته است که "شيخ عبدالرحمن" که از او به عنوان "مشاور روحانی" الزرقاوی نام برده می شود در بين کشته شدگان است.

در اين نشست خبری عکسی از جسد الزرقاوی، رهبر القاعده در عراق، به نمايش در آمد و يک نوار ويديويی از حمله هوايی منجر به کشته شدن وی نشان داده شد و ژنرال کالدول گفت که آزمايش دی ان ای بر روی جسد به دست آمده نيز درحال انجام است که نتيجه آن به زودی مشخص می شود.

ژنرال کالدول گفت عملياتی که در نهايت منجر به کشته شدن الزرقاوی شد نتيجه همکاری سرويسها و منابع اطلاعاتی پيچيده مختلف بود.

ارتش آمريکا گفت که عمليات برای رديابی و کشتن رهبر القاعده در عراق همچنين منجر به کشف گنجينه بسيار ارزشمندی از اطلاعات که در هدف قرار دادن ساير شورشيان به کار خواهد رفت شده است.

ژنرال کالدول گفت که اين اطلاعات در يک رشته حملات جمع آوری شده است.

وی گفت که اطلاعات به دست آمده از داخل سازمان زرقاوی در يافتن و قتل وی نقش داشته است.

وی گفت اين اطلاعات نيروهای آمريکايی را قادر کرد رد پای يکی از نزديکترين همدستان زرقاوی را بگيرند که در نهايت به يافتن رهبر القاعده در عراق منجر شد.

در مجموع شش نفر در خانه ای که زرقاوی در آن اقامت داشت در اثر برخورد دو بمب پانصد پوندی هواپيماهای آمريکايی کشته شدند.

ژنرال کالدول گفت يک زن و يک کودک در بين کشته شدگان هستند.

اعلام خبر

پيشتر نوری مالکی، نخست وزير عراق، کشته شدن ابومصعب الزرقاوی را اعلام داشته بود.

روز پنجشنبه، 8 ژوئن، نخست وزير عراق با شرکت در يک نشست خبری در بغداد که مستقيما از شبکه تلويزيون دولتی آن کشور پخش می شد، اعلام کرد: ابومصعب الزرقاوی، رهبر شبکه القاعده در عراق، در نتيجه همکاری مردم عراق "معدوم شده است" و سخنان وی کف زدن حاضران را به همراه آورد.

در اين نشست خبری، زلمی خليل زاد، سفير آمريکا در عراق، و ژنرال جورج کِيسی، فرمانده نيروهای ائتلاف بين المللی به رهبری آمريکا در آن کشور نيز حضور داشتند.

نخست وزير عراق گفت که کشته شدن الزرقاوی به منزله پيامی به تمام پيروان خشونت و ويرانی است تا پيش از آنکه دير شده باشد، دست از اقدامات خود بردارند.

در همين نشست خبری، ژنرال کِيسی نحوه کشته شدن الزرقاوی را تشريح کرد.

وی گفت که الزرقاوی در نتيجه حملات هوايی به يک خانه امن محل اقامت وی واقع در هشت کيلومتری شمال شهر بعقوبه به قتل رسيد و جسد وی از طريق انگشت نگاری و بررسی خصوصيات چهره شناسايی شده است.

اين حمله هوايی شب گذشته به اجرا گذاشته شد.

ابومصعب الزرقاوی از رهبران گروه های شورشی در عراق بود و هواداران وی، که بسياری از آنان را اسلامگرايان خارجی تشکيل می داند، ظاهرا پس از سقوط رژيم سابق عراق به اين کشور راه يافته بودند.

اين افراد مسئول حملات متعدد از جمله بمب گذاری های انتحاری و گروگانگيری و قتل چندين شهروند خارجی شناخته شده اند.

سازمان های اطلاعاتی آمريکا الزرقاوی را يکی از رهبران اصلی گروه های تروريستی در عراق می دانستند و نام وی در صدر فهرست افراد تحت تعقيب ارتش ايالات متحده در عراق قرار داشته است.

آمريکا برای اطلاعات منجر به دستگيری يا کشته شدن الزرقاوی جايزه ای به مبلغ 25 ميليون دلار تعيين کرده بود.

واکنش به قتل الزرقاوی

خبر کشته شدن الزرقاوی واکنش هايی را نيز در پی آورده است.

زلمی خليل زاد، سفير آمريکا در بغداد، در نشست خبری روز پنجشنبه در بغداد از ميان رفتن ابومصعب الزرقاوی را موفقيتی بزرگ برای مبارزه عراق و جامعه بين المللی عليه تروريسم توصيف کرد.

پيامد احتمالی
گرچه کشته شدن الزرقاوی يک دستاورد تبليغاتی مهم برای دولت عراق و نيروهای آمريکايی به شمار می رود اما با توجه به امکان رقابت بر سر جانشينی وی و ظهور گروههای مختلف شورشی و شبه نظامی ممکن است اين حادثه تاثير قاطعانه ای در کاهش خشونتها نداشته باشد

آقای خليل زاد در سخنان خود ابومصعب الزرقاوی را "پدر خوانده" کشتارهای فرقه ای در عراق خواند اما در عين حال گفت که کشته شدن وی - هرچند حادثه مثبتی است - به خودی خود به خشونت ها در عراق پايان نخواهد داد.

تونی بلر، نخست وزير بريتانيا نيز کشته شدن الزرقاوی را تحولی مثبت توصيف کرده است.

وی گفته است که اين واقعه خبری عالی و تحولی مثبت برای عراق محسوب می شود.

با اينهمه، در مورد پيامد قتل ابومصعب الزرقاوی برای عراق و به خصوص روند خشونت در آن کشور نظرهای متفاوتی ابراز شده است.

به گفته تحليلگر بی بی سی، اين حادثه بی ترديد به منزله يک دستاورد تبليغاتی عمده برای دولت عراق و نيروهای ائتلاف بين المللی محسوب می شود و به خصوص شيعيان عراق، که الزرقاوی را مسئول بخشی از حملات خشونت آميز عليه خود می دانند، از انتشار اين خبر خرسند خواهند شد.

در عين حال، اين امکان نيز وجود دارد که در جريان رقابت بين دستياران الزرقاوی برای جانشينی وی، هرکدام بکوشد با دست زدن به اقدامات خشونت آميزتر خود را رهبری قاطع تر جلوه دهد.

همچنين، به گفته برخی ناظران، ظهور گروه های متعدد تروريستی و شبه نظامی در عراق از نقش محوری الزرقاوی و طرفداران وی به عنوان عوامل عمده خشونت در اين کشور کاسته است.

'امير القاعده' در عراق

سال گذشته، اسامه بن لادن در پيامی ضمن تقدير از عمليات ابومصعب الزرقاوی در عراق از وی با عنوان امير شبکه القاعده در بين النهرين نام برد.

ايالات متحده شبکه القاعده، به رهبری اسامه بن لادن، و تشکيلات وابسته به آن را خطرناک ترين گروه تروريستی می داند که هدايت يا کمک به اجرای عمليات تروريستی در نقاط مختلف را برعهده داشته و يا دست کم الهام بخش چنين عملياتی بوده اند.

الزرقاوی (راست) و بن لادن
بن لادن (چپ) از الزرقاوی با عنوان 'امير القاعده در عراق' نام برده بود

القاعده خواستار استقرار حکومتی دينی در تمامی کشورهای اسلامی براساس تعبير اسامه بن لادن از چنين حکومتی است.

در مورد زندگی ابومصعب الزرقاوی اطلاعات دقيقی در دست نيست اما گفته می شود نام اصلی او احمد فاضل النزال الخلايه است و در سال 1966 در شهرک زرقا، در شمال غرب امان، پايتخت اردن به دنيا آمد و بعدها کنيه ابومصعب و نام شهر زرقا را برخود نهاد و به ابومصعب الزرقاوی مشهور شد.

ظاهرا دوره نوجوانی و جوانی الزرقاوی با ارتکاب جرايم عادی سپری شد اما در دهه 1980 و زمان اشغال افغانستان توسط نيروهای شوروی، به آن کشور رفت و به زودی به عنوان فرمانده "اعراب افغانستان" رهبری داوطلبانی را برعهده گرفت که از کشورهای عرب برای جهاد عليه شوروی عازم افغانستان می شدند.

پس از خروج شوروی از افغانستان، الزرقاوی به اردن بازگشت و يک گروه بنيادگرا را با هدف استقرار نظام اسلامی در آن کشور برپا کرد.

وی بعدا به اتهام تلاش برای براندازی نظام حکومتی اردن و تشکيل خلافت اسلامی و دست زدن به اقدامات خشونت آميز محاکمه و به هفت سال زندان محکوم شد و پس از آزادی از اردن گريخت.

بعدها دادگاهی در اردن الزرقاوی را به اتهام توطئه برای قتل گروهی از جهانگردان آمريکايی و اسرائيلی به طور غيابی محاکمه و به اعدام محکوم کرد.

ابومصعب الزرقاوی مظنون به برنامه ريزی و سازماندهی عمليات تروريستی متعدد شامل بمب گذاری درکشورهای مختلف است و برخی منابع گفته اند در اواخر دوره حکومت صدام حسين، با گروه بنيادگرای موسوم به انصار الاسلام در شمال عراق ارتباط يافت و بعد از سقوط رژيم سابق عراق، با تشکيل گروه توحيد و جهاد، هدايت عمليات خشونت آميز متعددی را در نقاط مختلف اين کشور برعهده گرفت.

 
 
جسد الزرقاوی'دشمن شماره يک'
زندگی و مرگ الزرقاوی
 
 
ابوموصعب الزرقاویابومصعب الزرقاوی
از افغانستان تا عراق: يک افراط گرا در سايه
 
 
پوستری از عکسهای منسوب به زرقاویعکس: زندگی زرقاوی
از خلافکاری در اردن تا دشمن 'بزرگ' آمريکا در عراق
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران