BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:09 گرينويچ - شنبه 15 مه 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
شيرين عبادی؛ اسلام، حقوق بشر و دموکراسی
 
شيرين عبادی
کمیته صلح نوبل امیدوار است که اعطای جایزه به این حقوقدان و فعال حقوق بشر ایرانی، مسلمانان سراسر جهان را تشویق کند که به آرمان او یعنی همسازی اسلام و حقوق بشر معتقد شوند
در شماره امروز (شنبه 15 مه) روزنامه آمریکایی بالتیمورسان گزارشی از سخنرانی شیرین عبادی حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل در دانشگاه مریلند که چهارشنبه هفته گذشته ایراد شد چاپ شده است.

گری دورسی خبرنگاربالتیمور سان در این گزارش می نویسد خانم عبادی برخلاف جثه کوچکش زبان تند و تیزی دارد و همچون سیاستمداران واشنگتن، مذهبی های افراطی خاورمیانه را محکوم می کند.

گری دورسی می نویسد:

آخرین باری که شیرین عبادی در آمریکا سخنرانی داشت سال 1996 در شهرسیاتل ایالت واشنگتن بود که در مورد حقوق بشر، اسلام و دموکراسی صحبت کرد که به گفته خودش کسی توجهی به او نکرد.

انتقاد شيرين عبادی از آمريکا
  اگر شما قوانین بین المللی حقوق بشر از جمله حقوق ملت ها برای تعیین سرنوشت خود را فراگیر می دانید و اگر معتقدید که نظام پارلمانی دموکراتیک بر دیگر نظام های سیاسی ارجح است، دیگر نمی توانید در کمال خودخواهی و غرور تنها به فکر امنیت و رفاه خود باشید
 
شيرين عبادی خطاب به مقامات دولت مريکا

اما این بار به عنوان برنده جایزه صلح نوبل مردم می خواهند بدانند که او کیست، چه کرده و اعتقاداتش چیست. در عین حال چون خانم عبادی هنوز زیاد شناخته شده نیست هرچه که او به مردم خارج از ایران می گوید آن ها را غافلگیر می کند.

سال گذشته 165 نفر نامزد دریافت جایزه صلح نوبل بودند از جمله پاپ اعظم و واسلاو هاول رئیس سابق جمهوری چک. شیرین عبادی در آن زمان نه تنها در خارج از ایران شناخته شده نبود بلکه در داخل ایران هم اعطای جایزه صلح به او خیلی ها را شگفت زده کرد. حتی محمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی ایران با سیاسی خواندن جایزه صلح نوبل سعی کرد از اهمیت آن بکاهد و گفت " تنها جوایز نوبل در زمینه های ادبی و علمی اهمیت دارند."

احيای جنبش اصلاحات

در مقابل، کمیته صلح نوبل توضیح داد که امیدوار است که اعطای این جایزه به این حقوقدان و فعال حقوق بشر ایرانی، مسلمانان سراسر جهان را تشویق کند که به آرمان او یعنی همسازی اسلام و حقوق بشر معتقد شوند. این کمیته اظهار امیدواری کرد که دادن جایزه صلح به یک زن مسلمان ممکن است در زمانی که منطقه خاورمیانه با تحولات فاحشی روبروست جنبش اصلاحات را در ایران احیا کند.

در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل که در ماه دسامبر سال گذشته در اسلو پایتخت نروژ برگذار شد، شیرین عبادی در سخنانش نه تنها از رهبران محافظه کار حکومت ایران انتقاد کرد بلکه ایالات متحده آمریکا را هم به باد انتقاد گرفت. او به زیرپا گذاشته شدن موازین حقوق بشر در بازداشتگاه ارتش آمریکا در خلیج گوانتاناموی کوبا اشاره کرد و از کشورهای غربی خواست که در امور داخلی ایران دخالت نکنند.

  دموکراسی هدیه ای نیست که توسط کشوری به کشور دیگر اعطا شود. اکنون که آمریکا به بهانه دموکراسی به عراق حمله کرده، و من روی کلمه بهانه تاکید می کنم، به نظر من تنها راه حل برای آمریکا خروج هرچه سریعتر از عراق است
 
شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل

او گفت " اگر شما قوانین بین المللی حقوق بشر از جمله حقوق ملت ها برای تعیین سرنوشت خود را فراگیر می دانید و اگر معتقدید که نظام پارلمانی دموکراتیک بر دیگر نظام های سیاسی ارجح است، دیگر نمی توانید در کمال خودخواهی و غرور تنها به فکر امنیت و رفاه خود باشید."

سه هفته پیش در مراسمی در ونکوور کانادا به همراه دو برنده دیگر جایزه صلح نوبل، دالایی لاما و اسقف دزموند توتو، شیرین عبادی تلاش های آمریکا برای استقرار دموکراسی در عراق را زیر سئوال برد و گفت " دموکراسی هدیه ای نیست که توسط کشوری به کشور دیگر اعطا شود. اکنون که آمریکا به بهانه دموکراسی به عراق حمله کرده، و من روی کلمه بهانه تاکید می کنم، به نظر من تنها راه حل برای آمریکا خروج هرچه سریعتر از عراق است."

سه هفته پیش در مراسمی در ونکوور کانادا به همراه دو برنده دیگر جایزه صلح نوبل، دالایی لاما و اسقف دزموند توتو، شیرین عبادی تلاش های آمریکا برای استقرار دموکراسی در عراق را زیر سئوال برد

خانم عبادی هفته گذشته در دانشگاه سیراکیوز ایالت نیویورک هم اشارات مشابهی داشت و چند روز بعد در دانشگاه میشیگان به یاد حضار آورد که ایالات متحده آمریکا در ابتدا از حکومت طالبان در افغانستان پشتیبانی می کرد و در طول جنگ ایران و عراق به حکومت صدام حسین تسلیحات می فروخت. او سپس پرسید " آیا اگر کمک آمریکا و کشورهای اروپایی نبود، واقعا صدام حسین می توانست به چنان قدرتی دست یابد؟ "

ماموريتی مداوم

او قبل از قبول درجه دکترای افتخاری از دانشگاه مریلند در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت " می خواهم جهان بداند که من ماموریت خودم را پایان یافته تلقی نمی کنم. من باید تلاش خود را افزایش دهم و از هر فرصتی که در اختیارم است استفاده کنم. تمرکز من از این پس نه تنها ایران بلکه تمام جهان خواهد بود."

در سالن اجتماعات دانشگاه مریلند بیش از پنج هزار نفر جمع شده بودند تا بشنوند که شیرین عبادی این بار چه می گوید. در طول سخنرانی حضار شصت و یک بار از جای برخاستند و برای او کف زدند. موضوع سخنرانی او این بار هم جهان، اسلام و غرب بود.

 می خواهم جهان بداند که من ماموریت خودم را پایان یافته تلقی نمی کنم. من باید تلاش خود را افزایش دهم و از هر فرصتی که در اختیارم است استفاده کنم. تمرکز من از این پس نه تنها ایران بلکه تمام جهان خواهد بود
 
شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل
خانم عبادی گفت که در حال حاضر اصلاح طلبان و روشنفکران اسلامی در سراسر جهان در حال ساختن جنبشی هستند که با تفسیر و تعبیر صحیح از قرآن و فقه اسلامی در مقابل حکومت های سرکوبگر بایستند. به گفته او روشنفکران، علما و اصلاح طلبان در سراسر جهان می توانند از طرق صلح آمیز مسلمانان را به سوی حکومت قانون و تعبیر صحیح از قوانین و احکام مذهبی راهنمایی کنند. شیرین عبادی گفت " مسلمانان باید اسلام واقعی را بیاموزند و متوجه شوند که کلید بهشت در دست حکومت ها و گروه های اسلامی نیست."

برنده جایزه صلح نوبل از جهانیان خواست که اعمال یک گروه از مسلمانان را به تمام پیروان محمد نسبت ندهند همانطور که اقدامات جمعی از مسیحیان در جنگ بوسنی مربوط به تمام مسیحیان جهان نیست یا سرپیچی اسراییل از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نمی توان به تمام یهودیان نسبت داد. خانم عبادی اضافه کرد که اشباهات انسان ها را نباید به گردن مذهب یا تمدن آن ها انداخت.

اما شیرین عبادی این بار هم انتقاد از آمریکا را فراموش نکرد و گفت در آغاز قرن بیست و یکم منطقی و قابل قبول نیست که یک کشور آینده کشور دیگری را مشخصا تعیین کند. او اضافه کرد که ملت ها را نمی توان با زور خوشحال کرد و دموکراسی را نمی توان با نیروی نظامی مستقر کرد.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران