BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:37 گرينويچ - سه شنبه 30 ژانويه 2007 - 10 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پاسخ به سئوالات رسيده در مورد خود ارضايی
 

 
 
در برنامه اين هفته به مورد خودارضايی می پردازيم.

لطفا راجع به ارضاء جنسی صحبت کنيد. من دختری مجرد هستم و می خواهم بدانم اين کار ضرری دارد؟

يکی از راه هايی که برای ارضا جنسی پيش از ازدواج توصيه شده خود ارضايی کردن است. چون اين کار بسيار کم خطرتر از داشتن تجربيات جنسی پرخطر و متعدد است.

اگر خود ارضايی به صورت وسواس فکری در نيايد، اصلا ضرری برای بدن و يا روان ندارد. در مورد پرده بکارت هم اگر نگران هستی، بايد بگويم که اصلاً نگران نباش بدليل اينکه خود ارضايی غالباً با تحريک و مالش کليتوريس انجام می‎شود پس ارتباطی به واژن ندارد که به پرده‎ بکارتت آسيبی برساند. اگر در حين خودارضايی چيزی وارد واژن نشود احتمال از بين رفتن پرده بکارت وجود ندارد.

چند سئوال از جانب پدر ها و مادرهای عزيز در مورد خودارضايی در کودکانشان رسيده که ابراز نگرانی کرده اند از اينکه اين کارعواقبی را برای فرزندشان بدنبال داشته باشد.

در اين مورد قبلا هم صحبت کرده بوديم. در حدود سن ۴ يا ۵ سالگی در بعضی ها زودتر و در بعضی ها دير تر بچه ها بخصوص پسر ها کشف می کنند که لمس کردن آلت تناسلی شان احساس خوبی به آنها می دهد.

در اين سن اين احساس به ندرت جنسی است و بچه اصلا درکی از لذت جنسی و روابط جنسی ندارد مگر اينکه مورد آزار و يا سوء استفاده جنسی قرار گرفته باشد. بنابراين معمولا به صورت طبيعی اين دوران می گذرد و بچه تا سن بلوغ که احساسات جنسی درش بيدار می شود خو دارضايی به قصد ارضا جنسی را انجام نمی دهد.

بعضی بچه ها هر از گاهی از لمس خودشان لذت می برند اما همانطوری که گفتم احساسات خاص جنسی در آن وجود ندارد فقط خوشايند است برايشان.

اما در بعضی موارد اين کار بصورت وسواس فکری برای کودک در ميايد و از کارهای روزمره مثلا برقراری ارتباطات اجتماعی با هم سن و سالهايش باز ميداردش که در اين حال بايد نگران وسواس فکری بچه بود.

اين را هم بگويم که خودارضايی به صورت طبيعی می تواند از سنين ۹-۱۰ سالگی به بعد در دخترها و ۱۲-۱۳ سالگی به بعد در پسرها شروع بشود بنابراين ما در مورد بچه های زير اين سن صحبت می کنيم.

بدترين کار اين است که فرزندتان را در حين انجام اين کار تنبيه کنيد چون ممکن است در آينده دچار اختلالات جنسی پيچيده ای شوند.

از جمله شايعترين اختلالات به وجود آمده بر اثر تنبيهات اين چنينی واژينيسموس يا سخت شدن بسيار دخول برای دخترها و مشکلات انزال در پسرها است.

از ديد روان درمانگری ما معمولا توصيه می کنيم اگر فرزندتان با انجام وسواسگونه اين کار از کارهای ديگرش باز نمی ماند مداخله نکنيد. حتی به او فضای خصوصی بدهيد تا با ترس و تشويش اين کار را انجام ندهد.

اما اگر اين کار به صورت وسواس درآمده و يا می خواهيد در اين مورد با کسی مشورت کنيد، مشورت با يک روانپزشک يا روانشناس کودک مجرب در زمينه مسائل جنسی را توصيه می کنم.

نظر آقای دکتر آذرخش مکری روانپزشک و عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در اين مورد را در برنامه گوش کنيد.

آيا خود ارضايی نشانه هايپرسکسواليته بودن است؟

خود ارضايی به خودی خود نشانه هايپرسکسواليته يا زياده خواهی جنسی نيست بلکه اگر خارج از قائده باشد نشانه وسواس فکری است تا زياده خواهی جنسی.

خود ارضايی چرا از نظر دينی حرام اعلام شده؟

من در مقامی نيستم که پاسخ شما را بدهم توصيه می کنم به رساله های علمای اسلام شناس مراجعه کنيد.

آيا خود ارضايی که تا ۲ ساعت طول بکشد برای مرد ايرادی ندارد؟

با وجود اينکه اين زمان کمی طولانی تر از حد ميانگين يعنی بين ۵ دقيقه تا نيم ساعت است، اگر از اين موضوع ناراحت نيستيد و در رابطه جنسی با شريک جنسی تان ايشان هم موردی ندارند، ايرادی ندارد.

اما اگر شما و يا شريک جنسی تان نگران اين مسئله هستيد، بهتر است با يک پزشک عمومی و يا اورولوژيست مشورت کنيد که مورد آزمايش قرار بگيريد چون مشکوک به اختلال انزال دير رس هستيد.

آيا خودارضايی باعث افسردگی، گودی زير چشم و لاغری می شود؟ اين مطالب را در دوران دبيرستان به ما می گفتند و من هنوز هر کس را با اين مشخصات می بينم به او شک می کنم. لطفا دليل هم بياوريد که بتوانم بهتر قبول کنم.

خود ارضايی باعث ايجاد گودی زير چشم، کمر درد، مرض های روانی و غيره نمی شود. خودتان فکر کنيد که چه فرقی بين انزال از طريق خود ارضايی و دخول و يا احتلام يا انزال در خواب وجود دارد. همه آنها به يک صورت اتفاق می افتند و تنها فرقشان محرک روانی است که داريد.

مثلا در خود ارضايی تصورات و خيالبافی های جنسی محرک شماست، در دخول شريک جنسی تان و محسنات وی شما را تحريک می کند و در خواب هم ممکن است خوابی ديده باشد و يا تنها نياز بدن به دفع مايع منی باعث خروج آن از بدن بشود.

به زبان ساده در تمامی اين حالتها تحريکی وجود دارد، مايع منی به خارج از بدن رانده می شود و انزال صورت می گيرد اما چون لذت با انجام اين کار آميخته است و بدليل خرافه هايی که در مورد اين قضيه وجود دارد افراد تصور می کنند که هر نقصی پيدا کرده اند مربوط به خود ارضايی است.

آيا خود ارضايی باعث کوچک شدن بيضه ها می شود؟ و آيا باعث عقيمی می شود؟

خير. نگران نباشيد خود ارضايی باعث کوچک شدن بيضه ها نمی شود و باعث عقيمی هم نمی شود.

آيا خودارضايی باعث انزال زودرس می شود و آيا لذت بيشتری از نزديکی با همسرم در آينده نخواهد داشت؟

خود ارضايی اگر تحت فشار روانی برای زود انزال شدن باشد ممکن است باعث شرطی شدن شما شود و در هر بار تحريک جنسی زود انزال شويد.

مثلا برای کسانی که نمی خواهند کسی آنها را ببيند و سريع می خواهند خود ارضايی کنند. اما در غير اينصورت باعث انزال زودرس نمی شود.

در مورد سئوال دومتان، احساس خود ارضايی و دخول دو حس متفاوت است و چون محرک ها در اين دو مورد با هم متفاوت است جای نگرانی وجود ندارد. برای بعضی از افرادی که خودارضايی را با فشار زياد بر روی آلت انجام می دهند شايد مشکل باشد تا به تحريک های واژن پاسخ بدهند اما اين مسئله بعد از مدتی که رابطه مداوم با همسرتان داشته باشيد بر طرف می شود.

پس از خود ارضايی درد بيضه و زير دل و کمر دارم چه بايد بکنم؟

ببينيد بيضه ها محل توليد اسپرم هستند و پروستات هم محل توليد مايع منی است. اگر خودارضايی به صورت بيش از قائده انجام شود يعنی همان حالت وسواسگونه را داشته باشد در واقع شما به اين اندامها فشار مضاعف وارد کرده ايد و اين ممکن است دليل دردتان باشد.

در مورد کمر درد هم چون عضلات و اعصاب ناحيه تناسلی، کمر و پرينه يعنی ناحيه بين مقعد و پيشابراه يا مجرای ادرار بهم مرتبط هستند و در هنگام انزال انقباض شديدی را تجربه می کنند امکان دارد موجب درد کمر شوند.

اما تمامی آنها با چند دقيقه استراحت بايد به حال طبيعی برگردند. خانمها هم ممکن است درد زير دل را تجربه بکنند که بدليل انقباض عضلات زير شکم و رحم در موقع ارگاسم يا اوج لذت جنسی است.

بعضی عفونت های ناحيه تناسلی هم اين دردها را تشديد می کنند. اما در مجموع کمر درد يا دردهای مزمن ديگر ربطی به خودارضايی ندارد.

در برنامه دوم از دوره اول درگوشی ها به چند سئوال جامع در مورد خود ارضايی پاسخ داده ام که می توانيد آنها را در قسمت پرسش و پاسخ مرور کنيد.

دوستان ديگری اشاره کرده بودند که به وب سايت مراجعه کرده اند و پاسخ سئوالاتشان در آن نبوده بايد بگويم که متن وب سايت خلاصه متن هر برنامه است و ممکن است سئوال شما در برنامه پاسخ داده شده باشد.

می توانيد متن برنامه را از طريق وب سايت بشنويد. پاسخ سئوال ها را قطعا می دهم اما زمان آن را نمی توانم متاسفانه مشخص کنم. چون سئوال ها با توجه به عنوان دسته بندی می شوند و در هر برنامه تنها می توانم به تعدادی از آنها پاسخ بدهم.

با تشکر از همراهی آقای دکتر آذرخش مکری روانپزشک و عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بحث برنامه بعد در مورد انزال زودرس است.

اگر در اين مورد نظر و يا سئوالی داريد می توانيد آنها را از اين طرق برای من بفرستيد پست الکترونيکی: doctorsara@bbc.co.uk، پيامگيرهای ما در دوبی: ۰۰۹۷۱۴۳۶۸۸۹۱۹ ويا در لندن: ۰۰۴۴۲۰۷۵۵۷۲۵۴۶ و يا اس ام اس به شماره ۲۳- ۲۲- ۶۲۰- ۷۷۸-۰۰۴۴. و يا شماره بگذاريد تا با شما تماس گرفته شود و نظرتان در برنامه مطرح بشود.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران