انتقاد دیدبان حقوق بشر از سیاست ایتالیا در مورد پناهجویان

سرهنگ قذافی
Image caption سرهنگ قذافی می گوید مهاجران آفریقایی از لیبی به عنوان سکوی پرتاب استفاده می کنند

سازمان دیدبان حقوق بشر از سیاست دولت ایتالیا در قبال پناهجویان که به گفته این سازمان، مهاجران بالقوه را در دریا ردیابی کرده و آنان را به لیبی باز می گرداند انتقاد کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر که دفترش در نیویورک است می گوید این اقدام ایتالیا نقض قوانین بین المللی محسوب می شود.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی که انتشار داده می گوید بازگرداندن اجباری پناهجویان بدون رسیدگی به ادعاهای آنان در باره این که قصد پناهندگی داشته یا به دلیل مشکلات سلامتی از کشورشان خارج شده اند صورت می گیرد.

به گفته این سازمان بسیاری از این افراد هنگام بازگشت در لیبی زندانی شده و با آنان بدرفتاری می شود و در شرایط شاقی نگاهداری می شوند.

در گزارش مورد بحث از اتحادیه اروپا و آژانس مرزهای خارجی این اتحادیه خواسته تماس با پناهجویان را امکان پذیر کنند.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نگرانی های دیدبان حقوق بشر را موجه دانسته است.

آنتونیو گوترز، که برای شرکت در اجلاس وزرای کشور اتحادیه اروپا به بروکسل رفته گفت شرایط رضایتخش نیست و این نگرانی وجود دارد که کسانی که واقعا به حمایت نیاز دارند به کشورهای مبدا باز گردانده شوند.

در ماه مه گذشته لیبی و ایتالیا به این توافق رسیدند که ایتالیا می تواند مهاجران بالقوه را در دریا شناسایی کرده و آنان را بدون رسیدگی به وضعیتشان به لیبی بازگرداند.

این سیاست موجب انتقاد گسترده از جمله از جانب واتیکان از سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا و دولت محافظه کار او شده است.

دولت ایتالیا در مقابل گزارش اخیر دیدبان حقوق بشر واکنشی نشان نداده ولی در گذشته در یک چنین مواردی گفته است به ادعاهای کسانی که بازگردانده می شوند در لیبی رسیدگی می شود و دولت لیبی با این افراد خوش رفتاری می کند.

در ماه ژوئن گذشته هنگامی که از معمر قذافی رهبر لیبی که به ایتالیا سفر کرده بود در باره سیاست مهاجرت این کشور سئوال شد وی گفت پناهندگی سیاسی هدف اصلی اکثر کسانی که قصد مهاجرت دارند نیست.

وی افزود این افراد عمدتا جذب ثروت اروپا می شوند و از لیبی به عنوان یک سکوی پرتاب استفاده می کنند.

مطالب مرتبط