به روز شده:  16:49 گرينويچ - جمعه 05 مارس 2010 - 14 اسفند 1388

میزگردهای رادیویی: سیاست و جهان در هفته ای که گذشت

سیاست، جهان در هفته ای که گذشت

میز گرد رادیویی: برنامه سیاست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این برنامه و چند برنامه آینده "سیاست"، به وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته می شود. اولین بخش از این رشته برنامه مصادف شده است با هفته وحدت 28 سال در ایران، که به عنوان هفته وحدت بین سنی و شیعه در ایران و در دنیای اسلام برگزار می شود. دراین برنامه می پرسیم سنی های ایران که درصد قابل ملاحظه ای از جمعیت کشور را تشکیل می دهند تا چه حد از حقوق برابر با شیعه های این کشور برخوردارند.

بسیاری در بین اهل تسنن می گویند در حالیکه در حرف آنها را برادران و خواهران اهل تسنن می خوانند در عمل بسیاری از حقوق بدیهی بشری شان از طرف حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نقض می شود. چقدر این ادعا درست است و این حقوق در کجا و به شکلی نقض می شود؟

مهمانان عنایت فانی در این برنامه عبارتند از: زیبا میرحسینی، پژوهشگر در حوزه حقوق اسلامی ، عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون جهانی جامعه های حقوق بشر و عبدالمجید مراد زهی، پژوهشگر و استاد دارالعلوم - مدرسه دینی اهل سنت - در زاهدان.

"سیاست" پنج شنبه ها در برنامه جام جهان نمای بی بی سی پخش و جمعه ها تکرار می شود.

میزگرد رادیویی: برنامه جهان در هفته ای که گذشت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برنامه این هفته به بررسی اظهارات نوری المالکی، نخست وزیر عراق، در خصوص تامین مالی مخالفان او توسط کشور های خارجی می پردازد و دادگاه راداوان کاراجیچ رهبر صرب های بوسنی در جریان جنگ دهه 1990 می پردازد.

مهمانان این هفته عبارتند از:

مهرداد خوانساری، پژوهشگر در مرکز مطالعات ایران و عرب در لندن، و علیرضا حقیقی، مدرس در دپارتمان تاریخ در دانشگاه تورنتو در کانادا.

"جهان در هفته ای که گذشت" پنج شنبه ها در برنامه چشم انداز بامدادی از رادیو بی بی سی پخش و جمعه ها تکرار می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.