به روز شده:  11:28 گرينويچ - جمعه 21 مه 2010 - 31 اردیبهشت 1389

میزگردهای رادیویی: "سیاست"و "جهان در هفته ای که گذشت"

میز گرد رادیویی: برنامه سیاست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وقتی در سال ۱۳۷۸ آیت الله شاهرودی قوه قضائیه ایران را از آیت الله یزدی تحویل گرفت گفت ویرانه ای را تحویل گرفته ، بیش ازده سال بعد، این ویرانه تا چه حد آباد شده است؟

اگر چه جانشین آقای شاهرودی هنگام احراز ریاستش بر قوه قضائیه از خرابی و نابسامانی این قوه نگفت ولی هم خود او ، هم هزاران وکیل و دادستان و دادیار وهم دهها هزار متهم می دانستند و می دانند که نابسانی غریبی همچنان بر این قوه حاکم است و قانون مجازات اسلامی با حد و مرزی ناروشن که بیست سال قبل جای قانون مجازات عمومی را گرفت و قرار بود موقت باشد همچنان به طور موقت حاکم است. قانونی که هر قاضی شرعی از آن برداشت خاص خود را دارد.


قانون مجازات عمومی در سال ۱۳۵۲ تصویب شده بود و به عقیده بسیاری از حقوقدان ها هم با قانون شرع هماهنگ بود و هم به قوانین کیفری جهانی نزدیک تر بود. با این حال آن قانون مغایر با شرع تشخیص داده شد. چرا؟

سه مهمان برنامه در این اولین بخش از سه برنامه در باره وضعیت قوه قضائیه ایران به این سؤال از زوایای مختلف جواب می دهند: مهرانگیز کار، حقوقدان و فعال در عرصه حقوق زنان، عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و نایب رئیس جامعه های حقوق بشر و محمد جواد اکبرین، پژوهشگر دینی.

"سیاست" پنج شنبه ها در برنامه جام جهان نمای بی بی سی پخش و جمعه ها تکرار می شود.

میزگرد رادیویی: برنامه جهان در هفته ای که گذشت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این برنامه به توافق سه جانبه میان ایران، برزیل و ترکیه برای انتقال و معاوضه اورانیم، تحولات جاری در تایلند و نیز به موضوع فعال شدن طالبان و حمله به نظامیان خارجی مستقر در افغانستان می پردازیم.

مهمانان برنامه عبارتند از: مهرداد خوانساری، دیپلمات سابق و پژوهشگر مرکز مطالعات ایران و عرب در لندن، و علیرضا حقیقی، مدرس بخش تاریخ دانشگاه تورنتو در کانادا.

"جهان در هفته ای که گذشت" پنج شنبه ها در برنامه چشم انداز بامدادی از رادیو بی بی سی پخش و جمعه ها تکرار می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.