به روز شده:  10:30 گرينويچ - پنج شنبه 14 اکتبر 2010 - 22 مهر 1389

میراث فرهنگی ایران

منشور کوروش و ایران دوستی دولت

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مسولان موزه بریتانیا از روز دهم سپتامبر (19 شهریور) امسال، منشور کوروش را برای دوره ای سه ماهه به دولت ایران امانت دادند. این منشور که لوحی گلی و استوانه ای شکل است، حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، به فرمان کوروش، بنیانگذار سلسله هخامنشی، نوشته شد و در سال ۱۸۷۹ میلادی (حدود صد و سی سال پیش) در فعالیت های اکتشافی در منطقه بین النهرین در خاک عراق امروز، کشف و برای نگهداری به موزه بریتانیا فرستاده شد.

در سال های اخیر و بعد از امضای تفاهم نامه ای بین موزه بریتانیا و سازمان میراث فرهنگی، برنامه ریزی ها برای انتقال و نمایش منشور کوروش در ایران شروع شد، ولی به دنبال پیدا شدن قطعه هایی کشف نشده ای از آن در موزه بریتانیا و نیز ناآرامی های بعد از انتخابات در ایران، این کار به تاخیر افتاد، هرچند سر انجام این لوح بعد از بحث و چالش های بسیار به ایران تحویل داده شد و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در مراسمی ویژه از آن رونمایی کرد.

آن زمان، از یک سو، سخنان محمود احمدی نژاد در تقدیر از کوروش، انتقاد اصولگرایان را به دنبال داشت و در سوی دیگر منتقدان سیاست های دولت ایران در محافظت از آثار باستانی، توجه آقای احمدی نژاد به این منشور را بیشتر سیاسی ارزیابی می کردند.

مریم رستگار نگاهی داشته است به دلایل دولت ایران در تاکید بر ضرورت نمایش منشور کوروش در ایران.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.