به روز شده:  10:25 گرينويچ - پنج شنبه 14 اکتبر 2010 - 22 مهر 1389

جامعه افغانستان

تحصیل، چالش همیشگی کودکان افغان در ایران

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سید علی یزدی خواه، رییس آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، در گفت و گو با خبرگزاری مهر، اعلام کرده است که حدود ۷۷ هزار دانش آموز افغانی در مدارس شهرستان های استان تهران تحصیل می کنند.

این در حالی است که آمار رسمی وزارت آموزش و پرورش ایران، تنها دانش آموزانی را شامل می شود که والدینشان مدارک لازم را برای زندگی در ایران دارند و معمولا کودکانی که از نظر دولت ایران، به طور غیرقانونی در این کشور زندگی می کنند، اجازه ثبت نام در مدارس دولتی را ندارند.

البته سال گذشته، دولت ایران با صدور بخشنامه و تحت شرایطی مشخص، به مدارس حوزه شهرستان تهران اجازه داد که از کودکان مهاجر افغان که والدینشان مجوز اقامت در ایران ندارند، ثبت نام کنند. ولی اینطور که اکرم خاتم، از فعالان حقوق کودک در ایران، به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است، هنوز دستوری مبنی بر تایید دوباره این بخشنامه و مجوز دولت برای آموزش کودکان غیرمجاز افغان در مدارس ایران، صادر نشده است.

خانم خاتم، تعداد کودکان افغانی را که در چنین شرایطی، بلاتکلیف مانده اند و از تحصیل محروم می شوند، حدود ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

مریم رستگار در باره وضعیت این گروه از دانش آموزان افغان در ایران و راه هایی که برای ادامه تحصیل، پیش رو دارند، گزارش می دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.