به روز شده:  10:21 گرينويچ - پنج شنبه 14 اکتبر 2010 - 22 مهر 1389

مرجان های جنوب ایران در معرض انقراض

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کشورهای عضو "کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های جانوری و گیاهی در خطر انقراض" ، در روزهای نخست مرداد ماه امسال، در باره اضافه کردن نام دو گونه مرجان به فهرست گونه های در حال انقراض به بحث نشستند، ولی مذاکراتشان به نتیجه ای نرسید، چون تعدادی از کشورهای عضو این کنوانسیون اعلام کردند که منع صید مرجان از اقیانوس ها و آب های آزاد، رکود اقتصادیشان را بیشتر می کند.

مرجان ، گونه ای آبزی است که ظاهر سنگ مانندی دارد و به همین دلیل این تصور وجود دارد که بخشی از سنگ های دریایی است، در حالی که این موجود زنده، به جز نقش مهمی که در پاکسازی و پالایش طبیعی آب دریاها دارد، شرایط مناسبی را برای زندگی بسیاری از انواع ماهی ها و آبزیان در اطراف خودش فراهم می کند.

مریم رستگار ، در این گزارش به خطراتی پرداخته است که حیات مرجان ها را در دنیا ، از جمله در آب های خلیج فارس در جنوب ایران، تهدید می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.