به روز شده:  17:02 گرينويچ - پنج شنبه 18 نوامبر 2010 - 27 آبان 1389

ایران پس از انتخابات

گفت و گوی جمشید برزگر، مجید محمدی و مسعود بهنود

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اگر از دو رهبر جمهوری اسلامی ایران بگذریم، شاید هیچ نام و چهره ای به اندازه اکبر هاشمی رفسنجانی نماد نظامی که از پس انقلاب ۱۳۵۷ در ایران مستقر شده، و آمیخته با آن، نباشد.

به رغم حضور پیوسته، پررنگ و موثر اکبر هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست ایران در سه دهه، اقتدار او دست کم از پایان دوران ریاست جمهوری اش در سال ۱۳۷۶ به این سو، هر زمان از طرف یکی از جناح های سیاسی به چالش کشیده شده است.

با پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ برای مدتی او آماج انتقاد طیفی از اصلاح طلبان بود. کسی که هشت سال ریاست مجلس، هشت سال ریاست جمهوری و سمت های عمده ای چون فرماندهی جنگ ایران و عراق را بر عهده داشت، چنان برای راهیابی به مجلس ششم به تنگنا افتاد که خود سرانجام از نشستن بر کرسی نمایندگی این دوره منصرف شد.

با این همه، چالش های بزرگ تری در انتظار او بود. اگرچه اصلاح طلبان از رویکرد انتقادی خود دست شستند و به تدریج به اکبر هاشمی رفسنجانی نزدیک تر شدند، اما در مقابل، اصولگرایانی که بر روی نوار پیروزی راه می رفتند، در انتقاد و حمله به آقای رفسنجانی گوی سبقت را از رقبای اصلاح طلب ربودند.

تجلی این رقابت سرسختانه، انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ بود. جایی که اکبر هاشمی رفسنجانی رقابت را در دور دوم به حریفی ناشناس و گمنام باخت.

از آن هنگام به این سو، و به ویژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و حوادث پس از آن، انتقادها و دشمنی ها ابعادی بس گسترده تر یافته است؛ آن چنان که بسیاری از تلاش بی وقفه برای حذف تمام عیار او سخن می گویند. اما آیا او این بار نیز این دشواری را پشت سر می گذارد و منتظر لحظه ای مناسب برای بازگشت است یا روند تحولات در نظام جمهوری اسلامی اساسا به گونه ای بوده است که حذف چهره ای قدرتمند همچون اکبر هاشمی رفسنجانی را ناگزیر می سازد؟

در برنامه این هفته پژواک، همین موضوع در گفت و گوی جمشید برزگر، مجید محمدی، پژوهشگر و تحلیلگر مسایل ایران در آمریکا و مسعود بهنود روزنامه نگار در لندن بررسی شده است.
*
برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر پنج شنبه شب در نیمه دوم برنامه جام جهان نما بشنوید. این برنامه صبح هر جمعه هم در برنامه چشم انداز بامدادی تکرار می شود و شما می توانید آن را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید:

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.