به روز شده:  23:56 گرينويچ - پنج شنبه 25 نوامبر 2010 - 04 آذر 1389

گفت و گوی جمشید برزگر، ابوالحسن بنی صدر و محسن سازگارا

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در هفته گذشته، بحث بر سر اختیارات رئیس جمهوری بار دیگر در ایران بالا گرفت. ابتدا سخنگوی شورای نگهبان سخن از آن گفت که کارگروه ويژه ای که برای رفع اختلاف بین دولت و مجلس تشکیل شده، به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده که اختیارات رئیس جمهوری افزایش یابد.

با این حال، واکنش نمایندگان عضو این کارگروه و نیز رئیس مجلس حکایت از آن داشت که افزایش اختیارات رئیس جمهوری، نه تصمیم این نمایندگان بلکه نظر شورای نگهبان بوده است.

اما این اولین بار نیست که در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی، بحث قدرت رئیس جمهوری و ضرورت تبیین حدود اختیارات او مطرح می شود.

طبق اصل 113 قانون اساسی، رئیس جمهوری، عالی ترین مقام رسمی کشور پس از رهبر است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را بر عهده دارد.

ظاهرا همین اصل، منبع اختلاف نظرها و ابهامات بی پایانی بوده که در 30 سال گذشته هر زمان به شکلی بروز پیدا کرده و موجب شده که روسای جمهوری با گرایش های فکری و سیاسی مختلف و اهدافی متفاوت در مطرح کردن چنین بحثی همسخن باشند.

از میان شش رئیس جمهوری، ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهوری بارها به طور علنی به این موضوع پرداخت ودست کم سه تن دیگر یعنی آيت الله علی خامنه ای، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد به طور مستقیم با این موضوع درگیر بوده و یا لوایحی را به مجلس برده اند یا با شورای نگهبان مکاتبه کرده اند.

در برنامه این هفته پژواک، موضوع ماهیت جایگاه رئیس جمهوری در نظام جمهوری اسلامی و اختیارات او در گفت و گوی جمشید برزگر، ابوالحسن بنی صدر اولین رئيس جمهوری اسلامی ایران که هم اکنون در پاریس زندگی می کند و محسن سازگارا، نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری در سال 1380 که اکنون در آمريکا است، بررسی شده است.

*

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر پنج شنبه شب در نیمه دوم برنامه جام جهان نما بشنوید. این برنامه صبح هر جمعه هم در برنامه چشم انداز بامدادی تکرار می شود و شما می توانید آن را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.