به روز شده:  10:46 گرينويچ - جمعه 17 دسامبر 2010 - 26 آذر 1389

سیاست ایران

عنوان لینک صدا: گفت و گوی جمشید برزگر، اسماعیل گرامی مقدم و سعید رضوی فقیه

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برکناری منوچهر متکی، وزیر امور خارجه از سوی محمود احمدی نژاد، گذشته از سوالاتی که در باره علت و نحوه اعلام این تصمیم مطرح کرد، بار دیگر، رابطه رئیس جمهوری و رهبر جمهوری اسلامی ایران را در مرکز توجه قرار می دهد.

بر اساس عرف رایج در جمهوری اسلامی ایران گفته می شود که دست کم شماری از وزیران اصلی، از جمله وزیران امور خارجه، اطلاعات، کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی با رای و نظر مستقیم آیت الله خامنه ای تعیین می شوند.

اکنون با برکناری منوچهر متکی، همه کسانی که در دولت های نهم و دهم، تصدی این وزارتخانه ها را بر عهده داشتند، تغییر کرده اند.

برخی این تغییرات را به همراه برخی مسایل دیگر نظیر جنجالی که بر سر انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به معاونت اولی ریاست جمهوری پدید آمد، نشانه اختلاف و تقابل بین محموداحمدی نژاد و آيت الله خامنه ای قلمداد کرده اند.

در عین حال، شماری از فعالان سیاسی و به ويژه اصلاح طلبان از نیمه های دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به این سو، همواره به آيت الله خامنه ای هشدار داده اند که جریانی که محمود احمدی نژاد آن را نمایندگی می کند، در ادامه مسیر خود در صدد خواهد بود که حتی آیت الله خامنه ای را کنار بزند. نمونه روشن چنین هشداری در نامه اکبر هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه ای، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته دیده می شود.

در مقابل، برخی با رد این فرضیه، رابطه محمود احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای را بر مدار تقابل نمی بینند و معتقدند به رغم برخی ناهماهنگی ها و تضادها، تقابلی بر سر مبانی اصلی بین این دو وجود ندارد.

در برنامه این هفته پژواک، همین موضوع در گفت و گوی جمشید برزگر، اسماعیل گرامی مقدم، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی و سعید رضوی فقیه، فعال سیاسی و عضو سابق دفتر تحکیم وحدت بررسی شده است.

*****

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر پنج شنبه شب در نیمه دوم برنامه جام جهان نما بشنوید.

این برنامه صبح هر جمعه هم در برنامه چشم انداز بامدادی تکرار می شود و شما می توانید آن را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.