به روز شده:  11:09 گرينويچ - جمعه 07 ژانويه 2011 - 17 دی 1389

سیاست ایران

گفت و گوی جمشید برزگر، علی اکبر موسوی خوئینی و مهرداد خوانساری

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طرح شروطی از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران در باره حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم، که قرار است سال آینده برگزار شود، نه تنها واکنش منفی گسترده اصولگرایان حاکم را به همراه داشت، بلکه بر دامنه بحث ها پیرامون آینده و نحوه حضور سیاسی اصلاح طلبان در جمهوری اسلامی افزود.

آقای خاتمی در جریان دیدار با نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس هشتم، خواستار آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد، به عنوان پیش شرط های حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شد.

این اظهارات با واکنش تند هواداران دولت مواجه شد و از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، به عنوان مرجع تایید صلاحیت نامزدها و نظارت بر انتخابات، تاکید کرد که اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست و کسانی که وی آنان را سران فتنه خواند بهتر است همچنان خارج از عرصه سیاست بمانند.

در مقابل، شورای هماهنگی اصلاح طلبان، با تاکید بر اصول اعلام شده از سوی کسانی که رهبران جنبش سبز خوانده شده اند، از پیشنهادهای محمد خاتمی دفاع کرد.

با توجه به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و در حالی که بیشتر از یک سال تا انتخابات مجلس نهم زمان باقی است، نتیجه چنین مجادله ای چه خواهد بود؟

آیا اصلاح طلبان، یا بخشی از جنبش اعتراضی پس از انتخابات که به جنبش سبز مشهور است، به رغم آنچه روی داده همچنان در پی حضور در قدرت است و در مقابل، جناح حاکم مصمم است که هر حضور احتمالی رقیب را در آینده منتفی سازد؟

در برنامه این هفته، همین موضوع در گفت و گوی جمشید برزگر، علی اکبر موسوی خوئینی، نماینده اصلاح طلب مجلس در دوره ششم، مقیم آمریکا، و مهرداد خوانساری، فعال سیاسی در بریتانیا بررسی شده است.

*****

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر جمعه صبح و شنبه شب در نیمه دوم برنامه های رادیویی ما بشنوید.

شما همچنین می توانید این برنامه را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.