به روز شده:  11:29 گرينويچ - جمعه 14 ژانويه 2011 - 24 دی 1389

سیاست ایران

گفت و گوی جمشید برزگر، هوشنگ نهاوندی و عباس میلانی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بیست و ششم دی ماه امسال، مصادف است با سی و دومین سالگرد خروج محمد رضا پهلوی، آخرین شاه ایران از کشور. سفری که بازگشتی در پی نداشت. کمتر از یک ماه پس از خروج شاه، پرونده نظام شاهنشاهی بسته و فصلی تازه در تاریخ معاصر ایران گشوده شد.

خروج شاه از ایران، در متن اعتراضات گسترش یافته، با استقبال و شادمانی انقلابیونی همراه شد که در آن زمان، دیگر به کمتر از رفتن شاه و استقرار حکومتی جدید رضایت نمی دادند؛ آیا تصمیم شاه، خواسته یا ناخواسته، پاسخی مثبت به خواست انقلابیون و ترک داوطلبانه تاج و تخت بود یا امیدی به تکرار یک تجربه تاریخی که پیشتر آن را در جریان وقایع سال 1332 آزموده بود؟

هر اندازه که بحث بر سر دلایل و انگیزه های شاه برای ترک کشوری در دامان انقلاب و اعتراض همچنان ادامه دارد، اما در مورد پیامدهای چنین اقدامی کمتر اختلافی دیده می شود.

در بیش از سه دهه گذشته، آنچه بیشتر مورد توجه بوده نتایج و پیامدهای سیاسی و تاریخی خروج شاه و پیروزی انقلاب سال 1357 بوده است؛ اما در دو هفته گذشته، و در پی آنکه علیرضا پهلوی، کوچک ترین پسر محمد رضا پهلوی، در بوستون آمریکا به زندگی خود پایان داد، موضوع دیگری نیز مورد توجه فراوان واقع شد: سرنوشت خاندان پهلوی، پس از انقلاب و زندگی ناگزیر در خارج از ایران.

در برنامه این هفته پژواک، همین موضوعات در گفت و گوی جمشید برزگر، هوشنگ نهاوندی، رئیس پیشین دانشگاه های پهلوی و تهران، از معاشران شاه در هفته های آخر حضور او در ایران و نویسنده کتاب "آخرین روزها" که به همین مساله پرداخته و عباس میلانی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه استنفورد آمریکا و نویسنده کتاب "شاه"، که زندگی نامه مشروح آخرین پادشاه ایران است، بررسی شده است.

*****

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر جمعه صبح و شنبه شب در نیمه دوم برنامه های رادیویی ما بشنوید.

شما همچنین می توانید این برنامه را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید.

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.