به روز شده:  11:10 گرينويچ - جمعه 28 ژانويه 2011 - 08 بهمن 1389

سیاست ایران

گفت و گوی محمد قوام، حسین علیزاده و علیرضا نامور حقیقی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مجلس ایران هفته آینده صلاحیت علی اکبر صالحی را برای تصدی پست وزارت امور خارجه بررسی خواهد کرد.

آقای صالحی هم اکنون سرپرست وزارت امور خارجه ایران است و در صورتی که موفق شود رای اعتماد نمایندگان مجلس را به دست آورد، دهمین وزریر امور خارجه در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

از نگاه برخی از ناظران عملکرد وزاری خارجه ایران در دوره های مختلف، نشان می دهد که این نهاد به عنوان یکی از قدیمی ترین وزارت خانه های ایرانی، اگر چه متصدی تنظیم روابط و سیاست خارجی این کشور است، اما در عمل استراتژی و راهبر خارجی در این وزارتخانه تعیین نمی شود و این دستگاه تنها مجری سیاست هایی است که سایر نهادها برای آن تعیین می کنند.

با این همه خصوصیات شخصی وزیر و البته فضای سیاسی کشور و روحیات رئیس جمهوری همواره قدرت و نفوذ وزارت امور خارجه را در ساختار سیاسی و اداری ایران تعیین کرده است.

مروری بر عملکرد ۹ وزیر خارجه پیشین در جمهوری اسلامی ایران و حتی دوران دورتر، نشان می دهد که هریک از وزیران، بنابر میزان توانایی شخصی خود توانسته اند نقش وزارت امور خارجه را در نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی ایران برجسته کنند یا تخفیف بدهند.

این پرسش همواره در برابر دستگاه دیپلماسی ایران قرار داشته است که وزارت امور خارجه چه جایگاهی در نظام دیوانی و اداری ایران پس از انقلاب دارد و بدنه کارشناسی آن تا حد توان تاثیرگذاری بر تصمیمات ایدئولوژیک مغایر با منافع ملی و بلند مدت کشور را داراست یا راهبردهای خود را می تواند در برابر رهبران کشور در تعیین سیاست خارجی قرار دهد؟

این موضوع را با حسین علیزاده، از دیپلمات های ایرانی که اخیرا از سمت خود در سفارت ایران در فنلاند استعفاء کرده است و علیرضا نامور حقیقی مدرس تاریخ در دانشگاه تورنتو و آشنا به ساختار وزارت امور خارجه در میان گذاشتیم.

*****

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر جمعه صبح و شنبه شب در نیمه دوم برنامه های رادیویی ما بشنوید.

شما همچنین می توانید این برنامه را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید:

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.