بیانیه عبدالله مومنی و محمد داوری به مناسبت روز معلم

عبدالله مومنی و محمد داوری، دو معلم زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین، در بیانیه مشترکی به مناسبت روز معلم از انتقادهایشان به نظام آموزشی ایران و آرزوهایشان برای آینده این نظام گفته اند.

عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) و محمد داوری، عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران و سردبیر سایت سحام نیوز است که هر دوی آنها در انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری خرداد ۸۸ از فعالان ستاد مهدی کروبی بودند و در موج بازداشت های بعد از انتخابات، دستگیر و به زندان های طولانی مدت محکوم شدند.

در بیانیه این دو معلم زندانی آمده است: "خواست ما روزگاری است که معلمان و آموزگاران به دلیل فعالیت های صنفی، اجتماعی و سیاسی بازداشت و محاکمه نگردند و حق داشتن تشکل، برگزاری تجمع، انتقاد و اعتراض آن ها به رسمیت شناخته شود."

عبدالله مومنی و محمد داوری، در این بیانیه ضمن تبریک روز معلم به همکاران خود در سراسر کشور، نوشته اند: "چگونه می توانیم درس "شجاعت" را به دانش آموزانمان بدهیم، وقتی می بینند که پاداش نقادی، زندان است... مگر می توانیم از "عدالت" سخن بگوییم، وقتی خود گرفتار حکم های ظالمانه زندان هستیم. ما نمی توانیم به دانش آموزان خود بگوییم شهروند خوب باید "ساکت"، "منفعل"، "بله قربان گو"، "ریاکار" و "ترسو" باشد."

محمد داوری از ۱۷ شهریور ۱۳۸۸ در بازداشت است و به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. عبدالله مومنی نیز چند روز بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ بازداشت و به ۴ سال و ۱۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.