' ١٢/١ درصد از زندانیان زن در ایران مبتلا به ایدز هستند'

مرضیه فرنیا ،مدیرکل بهداشت و درمان سازمان‌ زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با ابراز خرسندی از کاهش شیوع ایدز در میان زنان زندانی درایران، اعلام کرد: حدود هفت هزار و ‌‌٥٠٠ نفر از زندانیان کل کشور زنان هستند و هم‌اکنون ‌‌١٢/١ درصد از زندانیان زن در ایران، مبتلا به ایدز هستند.

خانم فرنیا، در افتتاحیه دوره دوم کارگاه آموزشی «ارتقاءی برنامه‌های پیشگیری و مراقبت از اچ‌آی‌وی (ایدز) برای زنان مصرف‌کننده تزریقی مواد»نیز گفت: ۵۷درصد از جمعیت ورودی به زندان‌ها سوءمصرف موادمخدر دارند و بر همین اساس در زندان‌ها خدمات درمانی اعتیاد به‌ صورت سم‌زدایی، روان‌درمانی و درمان نگهدارنده با متادون ارائه می‌شود. وی با بیان اینکه ‌‌٧٦ درصد از زنان زندانی متاهل هستند، افزود: از نظر سطح تحصیلات، ‌‌٣١ درصد این زنان بی‌سواد هستند و این موضوع یکی از عواملی است که فرد را مورد سوءاستفاده قرار می‌دهد و وی را به سمت جرم و بزهکاری می‌کشاند. میانگین سنی این زندانیان میان ۱۹ تا ۴۰ سال است.

خانم فرنیا گفت: در حال حاضر نیز ‌‌٣٧ هزار و ‌‌٥٥٤ نفر از زندانیان مرد و ‌‌٦٩٩ نفر از زندانیان زن تحت درمان نگهدارنده با متادون هستند.

وی خاطرنشان کرد: کلینیک‌های مثلثی با سه ضلع ایدز، اعتیاد و بیماری‌های مقاربتی به ‌منظور ارتقای آگاهی و تغییر نگرش زندانیان،‌ اجرای مداخلات کاهش آسیب و درمان عفونت‌های فرصت‌طلب و بیماری‌های مقاربتی، در زندان‌های کل کشور ایجاد شده‌اند.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها اظهار کرد: در حال حاضر ‌‌١٣٣ کلینیک در زندان‌های کشور و مراکز مراقبت بعد از خروج وجود دارند و هدف ما گسترش این کلینیک‌ها به کلیه زندان‌های با جمعیت بالای ‌‌٣٠٠ نفر و ادغام فعالیت آنها در برنامه مراکز بهداشتی و درمانی زندان‌های زیر ‌‌٣٠٠ نفر جمعیت است.