اجرای قانون جدید رانندگی در ایران؛ ۷۲۰ هزار تذکر در یک هفته

فرمانده پلیس راه کشور گفته است که قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی از روز یکشنبه (۱۸اردیبهشت) بطور "قاطعانه" اجرا خواهد شد. بر اساس این قانون مصرف داروهای روان‌گردان، رانندگی در حال مستی و تجاوز از سرعت مجاز هر یک ۱۰ نمره منفی دارد.

سرهنگ محمد رضا مهماندار، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که بر اساس قانون جدید، خودروی رانندگانی که بطور همزمان مرتکب دو تخلف "حادثه ساز" بشوند، ۷۲ ساعت توقیف خواهند شد.

آقای مهماندار توضیح داد که هفته اول اجرای قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی عمدتا صرف "تذکر" به رانندگان در مورد بستن کمربند ایمنی در صندلی های عقب خودرو شد.

او اضافه کرد که از دهم اردببهشت ماه تاکنون، حدود ۷۲۰ هزار خودرو در جاده های کشور در این مورد تذکر دریافت کرده اند.

اما به گفته آقای مهماندار، از روز یکشنبه (۱۸ اردیبهشت) بستن کمربند ایمنی در صندلی های عقب برای سرنشینان خودروهایی که دارای کمربند هستند، اجباری خواهد بود.

فرمانده پلیس راه کشور گفت که رانندگان متخلف، متناسب با تخلفشان نمره منفی دریافت خواهند کرد و این نمره منفی در سوابق رانندگی آنها ثبت خواهد شد.

تجاوز از سرعت مجاز، رانندگی در حالت مستی، مصرف داروهای روانگردان هر کدام ۱۰امتیاز، عدم رعایت مقررات ایمنی، حمل و نقل مواد خطرناک و راندن موتورسیکلت بر روی یک چرخ هر کدام ۸ امتیاز منفی و عبور از چراغ قرمز، حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها و عبور خودرو از پیاده‌رو، هر کدام ۵ نمره منفی برای راننده به همراه دارد.

آقای مهماندار گفت که بر اساس قانون جدید، با رانندگانی که از مواد روانگردان، مشروبات الکی و مواد مخدر استفاده کرده باشند، به شدن برخورد خواهد شد. این افراد نه تنها باید جریمه ۲۰۰ هزار تومانی بپردازند، بلکه گواهینامه رانندگیشان هم به مدت شش ماه ضبط خواهد و خود رانندگان نیز به مراجع قانونی ارجاع داده خواهند شد.