سخنگوی قوه قضاییه: احکام متهمان پرونده کوی دانشگاه صادر شد

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفته است که رسیدگی به پرونده متهمان پرونده کوی دانشگاه و ساختمان سبحان خاتمه یافته و احکام پنجاه متهم این پرونده صادر شده است.

آقای اژه ای گفته است که چهل تن از متهمان این پرونده به حبس، جزای نقدی و پرداخت خسارت محکوم شده اند و افزوده است که برخی از شاکیان پرونده، بعد از کار کارشناسی، از پیگیری شکایت خود صرفنظر کردند اما نگفته است این افراد چه کسانی بوده اند.

سخنگوی قوه قضاییه افزوده است که برخی از افراد مرتبط با این پرونده در حین ارتکاب جرم، سر و صورت خود را پوشانده بودند و زمان لازم برای شناسایی این افراد باعث تاخیر در رسیدگی به پرونده شد.

آقای اژه ای گفته است: "کسانی در این پرونده هستند که از خارج از دانشگاه وارد کوی شده و اقدامات مجرمانه انجام داده و افرادی نیز از داخل کوی، اقدامات مجرمانه را مرتکب شده اند."

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، رسیدگی به این پرونده در بیست و دو جلسه و با حضور شاکیان، متهمان، وکیلان مدافع، نماینده دادستان و همچنین نمایندگان وزارت علوم و دانشگاه تهران برگزار شد و محکومان بیست روز برای اعتراض به احکام صادره فرصت دارند.

در جریان اعتراضات نسبت به نتیجه اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد سال ۱۳۸۸، افرادی که به گفته مخالفان حکومت، از ماموران نیروی انتظامی و لباس شخصی بودند، به کوی دانشگاه وارد شدند و به ضرب و جرح دانشجویان پرداختند.

برخی از منابع خبری در آن زمان از کشته شدن تا پنج دانشجو به دست مهاجمان نیز خبر دادند.

این حمله حتی به بروز واکنش برخی از مقامات حکومت نیز منجر شد و رهبر جمهوری اسلامی گفت که کسانی با شعار حمایت از رهبر، به دانشجویان حمله کرده اند.

در اسفندماه همان سال، فیلمی از این حمله در اختیار بی بی سی قرار گرفت و از تلویزیون بی بی فارسی پخش شد که ابعادی از این حادثه را نشان می داد و واکنش هایی را در پی آورد.