'وزیر وزارتخانه‌های ادغام شده نیاز به رای اعتماد مجلس دارد'

دبیر شورای نگهبان ایران گفته است که وزیر وزارتخانه‌های جدید یا ادغام شده در هرصورت وزیر جدید محسوب شده و نیاز به اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارد.

به گزارش خبرگزاریها از ایران احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در پاسخ به نامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر تفسیر اصل ۱۳۳ قانون اساسی گفته است: "با توجه به وضوح اصول قانون اساسی خصوصا اصل ۱۳۳ هرگونه تغییر در وظایف و اختیارات قانونی و نیز ادغام دو یا چند وزارتخانه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و تا قبل از تصویب مجلس تغییری در مسئولیت و اختیارات وزیران و وزارتخانه‌های قبلی به وجود نخواهد آمد."

پیشتر رئیس مجلس ایران هشدار داد که ابلاغ مصوبه دولت برای ادغام وزارتخانه ها قبل از تصویب مجلس، "هزینه زیادی" خواهد داشت و باید جلوی آن گرفته شود.

آقای لاریجانی روز ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) گفت که اگر دولت تصمیم خود مبنی بر ادغام هشت وزارتخانه را برای اجرا ابلاغ کرده باشد، خلاف قانون عمل کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز ظاهرا در پاسخ به این اظهارات آقای لاریجانی در جلسه امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت در جلسه هیات دولت گفت: "رییس محترم مجلس ظاهرا فکر می کنند عین قانون هستند که این تصور درستی نیست و باید توجه داشت که نباید فضای کشور را بی جهت آلوده و مشوش کرد."