جشنواره سینمایی کن گشایش یافت

شصت و چهارمین جشنواره بین المللی سینمایی کن با نمایش فیلم "نیمه شب در پاریس"، اثر تازه وودی آلن، هنرمند سرشناس آمریکایی آغاز به کار کرده است.

این فیلم یک کمدی عاشقانه است و اوون ویلسن، ریچل مک آدامز، ماریون کوتیار، ادرین برودی و کارلا برونی، همسر نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در آن نقش بازی کرده اند.

چهل و نه فیلم بلند از ۳۳ کشور در بخش رسمی جشنواره کن ۶۴ حضور دارند که از میان آنها ۲۰ فیلم برای دریافت نخل طلا با هم رقابت دارند.

نمایش فیلم های تعدادی از مطرح ترین سینماگران امروز جهان در بخش مسابقه اصلی جشنواره، باعث شده که بسیاری، این دوره جشنواره کن را یکی از بهترین دوره های آن پیش بینی کنند.

رابرت دنیرو، جود لاو و اوما تورمان از اعضای هیات داوران جشنواره امسال هستند.

برگزارکنندگان جشنواره برای گرامیداشت تحولات خاورمیانه از مصر به عنوان اولین"کشور مهمان" دعوت کرده اند و همچنین آثاری از جعفر پناهی و محمد رسول اف، سینماگران ایرانی را به نمایش خواهند گذاشت.

به گفته برگزارکنندگان جشنواره، آثار این دو هنرمند ایرانی به صورت نیمه پنهانی تولید شده است.

جعفر پناهی که با حکم دادگاه انقلاب به شش سال زندان و بیست سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شده است، توانسته در خانه فیلمی درباره زندگی خودش بسازد به نام "این یک فیلم نیست" که روز بیستم مه در بخش نمایش های ویژه جشنواره (خارج از مسابقه) به نمایش در می آید.

فیلم "به امید دیدار" ساخته رسول اف نیز داستان وکیل جوانی است که دنبال گرفتن ویزا برای خروج از کشور است و در زمستان سال گذشته ساخته شده است. این فیلم روز ۱۴ مه در بخش نوعی نگاه جشنواره نمایش داده خواهد شد.