دادستان کل آمریکا: کشتن بن لادن ترور نبود

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا، گفته است که حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن که منجر به کشته شدن رهبر شبکه القاعده شد، عملیات سوءقصد به جان او نبوده است.

آقای هولدر به بی بی سی گفت عملیاتی که آمریکا در ابیت آباد پاکستان به اجرا درآورد "ماموریت برای کشتن یا اسیر کردن اسامه بن لادن" تعریف شده بود و اگر رهبر القاعده ابراز آمادگی کرده بود که تسلیم می شود، کماندوهای آمریکا می پذیرفتند.

اریک هولدر افزود حفظ جان کماندوهای آمریکایی مامور انجام این عملیات، که از واحد نیروی دریایی "نیوی سیلز" (Navy Seals)، بودند، مهمترین اولویت برای دولت آمریکا بود.

اسامه بن لادن در تاریخ دوم ماه مه در ویلایی که در آن به طور مخفیانه زندگی می کرد، به ضرب گلوله کماندوهای آمریکایی کشته شد.

آقای هولدر گفت نیروهای ویژه به طور متناسب با شرایط موجود که مشخص نبود رهبر القاعده حاضر به تسلیم است یا نه، دست به اقدام زدند.

دادستان کل آمریکا گفت: "اگر چنین احتمالی وجود داشت، اگر احتمال داشت به طور امکان پذیر تسلیم صورت بگیرد، این اتفاق می افتاد. اما حفظ جان کماندوهایی که وارد مجتمع در ابیت آباد شده بودند، به نظر من مهمترین موضوع در ذهن ما بود."