بررسی علل 'اجرا نشدن' طرح حجاب و عفاف

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت که مقر شده تا دبیرخانه این شورا گزارشی از علل "عدم اجرای" طرح "حجاب و عفاف" تهیه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای دزفولی چهارشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) گفت که "با توجه به مطالبه رهبری و مطالبه عمومی" قرار است شورای عالی انقلاب "تاکیدات لازم را به دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف برای اجرای مصوبه عفاف و حجاب ارائه کند."

این اظهارات در حالی عنوان می شود که در خرداد ماه سال گذشته، محمود احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی زنده، روش های موجود در زمینه برخورد با بدحجابی را مورد قبول دولت ندانسته و گفته بود تا آنجایی که بتواند با این رویه برخورد و آن را کنترل خواهد کرد.

این اظهارات رئیس دولت، با انتقادات زیادی از سوی روحانیون محافظه کار مواجه شد و برخی از مسئولان، بیان چنین سخنانی را مغایر با مواضع عملی محمود احمدی نژاد دانستند.

مقابله با آنچه بدحجابی زنان نامیده می شود، در چارچوب "طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف" صورت می گیرد که از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت نهم اجرایی شد و وزارت کشور برای انجام آن ستادی را تشکیل داد.

مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح شامل محورهای مختلفی می‌شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد "بدحجاب" گرفته تا تلاش برای "بالا بردن فرهنگ عفاف" توسط سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را در بر می‌گیرد.