تقاضای چپگرایان اسرائیل برای شناسایی کشور فلسطین

گروهی متشکل از حدود بیست تن از شخصیت های چپگرای اسرائیل با امضای نامه ای خطاب به رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آنان خواسته اند تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای قبل از جنگ سال ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

در صحنه سیاسی اسرائیل، یکی از عوامل مهم در طبقه بندی تشکل ها به چپ و راست، گرایش آنها به سازش با فلسطینیان است و شخصیت ها و تشکل های چپگرا به صلح با فلسطینیان و شناسایی حقوق آنان نظری مثبت تر دارند.

در میان امضا کنندگان این نامه، تعدادی از سیاستمداران سابق، یک سفیر سابق و یک برنده جایزه نوبل نیز دیده می شوند که گفته اند اروپائیان باید از اقدام تشکیلات خودگردان فلسطینی برای طرح درخواست شناسایی کشور مستقل فلسطین در اجلاس آتی مجمع عمومی سازمان ملل حمایت کنند.

در حالیکه روند صلح خاورمیانه به دلیل اختلاف نظر تشکیلات خودگردان و دولت فعلی اسرائیل پیشرفتی نداشته، فلسطینیان در نظر دارند موضوع تشکیل کشور مستقل فلسطین در اراضی اشغالی را در اجلاس مجمع عمومی در سپتامبر سال جاری مطرح کنند و حمایت جامعه بین المللی را به دست آورند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی اخیر خود به طور اصولی از تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای پیش از جنگ سال ۱۹۶۷ در برابر تضمین امنیت اسرائیل حمایت کرد اما ارجاع این موضوع به سازمان ملل را اقدامی غیرمفید خواند و گفت که ایالات متحده به چنین رویکردی مخالف است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار با آقای اوباما در واشنگتن علنا بازگشت اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ را رد کرد و گفت که مرزهای سابق قابل دفاع نیست.

در سال ۱۹۴۷، مجمع عمومی سازمان ملل طرح تقسیم سرزمین فلسطین به دو کشور یهود و عرب را تصویب کرد و سال بعد، شبه نظامیان یهودی با استناد به این مصوبه، تاسیس کشور اسرائیل را اعلام کردند.