جبهه مشارکت خواهان پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی رجایی شهر شد

رسول بداغی، مهدی محمودیان، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی
Image caption رسول بداغی، مهدی محمودیان، عیسی سحرخیز و کیوان صمیمی از اول خرداد در اعتصاب غذا هستند

با ادامه اعتصاب غذای چند زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج و انتشار گزارش هایی از وضعیت نامناسب جسمی این افراد، جبهه مشارکت ایران و شماری از گروه ها و شخصیت های سیاسی اصلاح طلب از آنها خواسته اند اعتصاب غذای خود را بشکنند.

در بیانیه جبهه مشارکت ضمن اعتراض به نقض مکرر حقوق زندانیان سیاسی آمده است: "جبهه مشارکت ایران اسلامی از این انسان های آزاد و والا که بی گناه در بند ظلم گرفتار شده اند مصرانه می خواهد که به اعتصاب غذای خود پایان دهند و در عین حال از همه حق جویان و ظلم ستیزان می خواهد که برای حمایت از این عزیزان پیام مظلومیت آنها را بازتاب دهند و همت خود را برای بازنمایی جنبش سبز در روزهای در پیش روی خرداد بکار بندند."

طبق اخبار رسیده از زندان رجایی شهر به بی بی سی فارسی، در حال حاضر مهدی محمودیان، رسول بداغی، عیسی سحرخیز و کیوان صمیمی در اعتصاب غذا هستند. بر اساس این اخبار رسول بداغی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، از چند روز پیش به سلول انفرادی منتقل شده است.

این زندانیان سیاسی اعتصاب غذای خود را از اول خرداد و در اعتراض به وضعیت زندان ها آغاز کرده و اعلام کرده اند آن را تا روز ۲۲ خرداد، سالگرد انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری ایران، ادامه خواهند داد.

پدر مهدی محمودیان به وب سایت روز گفته که پنجشنبه گذشته با پسرش ملاقات کرده است و او در پاسخ به درخواست او برای شکستن اعتصاب غذایش گفته است: "مهدی می گوید ما مال خودمان نیستیم. ما از حقوق مردم کوتاه نمی آییم و ملت باید پشتیبان ما باشند. مردم باید بدانند در زندان ها چه کثافت کاریهایی می شود و چه ها که نمی کنند."

در روزهای گذشته محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، نیز در تماس تلفنی با فاطمه الوندی، مادر مهدی محمودیان، از او خواسته بود از طرف او از آقای محمودیان و دیگر زندانیان بخواهد برای حفظ سلامتی شان به اعتصاب غذا پایان دهند.

اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید نزدیک به اصلاح طلبان، نیز در پاسخ به سوالی خواهان پایان اعتصاب عذای زندانیان سیاسی شده است.

آیت‌الله بیات زنجانی در پاسخ خود نوشته است: "ندای تظلم‌خواهی عزیزان اعتصاب غذا کننده، به گوش همگان رسیده است و هدف آنان را همگان شنیده و دانسته اند. در عین حال تکلیف آنان شکستن این اعتصاب است، چرا که ادامه این راه، ضررهای قابل توجه روحی و جسمی را برای آنان و نیز خانواده های مظلوم‌شان و به تبع آنان برای جامعه، در پی خواهد داشت."

در روزهای اخیر تعدادی از وب سایت های وابسته به مخالفان در ایران از جمله کلمه، سحام نیوز، جرس و ندای سبز آزادی در بیانیه مشترکی از این زندانی ها خواسته بودند به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

مطالب مرتبط