شمقدری: دیگر بازگشت گلشیفته فراهانی در اختیار ما نیست

جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد، در جمع خبرنگاران درباره مسائل زیادی از جمله بازگشت گلشیفته فراهانی به ایران و همچنین نامه جنجالی اش به ژیل ژاکوب مدیر جشنواره کن سخن گفت.

آقای شمقدری درباره بازگشت گلشیفته فراهانی هنرپیشه ایرانی به سینمای ایران گفت: "در دوره مسئوليتم يك بار درباره گلشيفته فراهانی گفته بودم كه می‌تواند برگردد. در آن مقطع اين امكان وجود داشت، ولی بعدا اتفاق‌های ديگری افتاد."

او افزود: "ديگر اختيار در دست ما نيست و حتی شنيدم فيلمی كه در كردستان بازی كرده صحنه‌های خوبی ندارد كه اگر حقيقت داشته باشد، ديگر جامعه‌ سينمايی هم او را نمی‌پذيرد."

جواد شمقدری درباره نامه ای که به مدیر جشنواره کن در رابطه با اخراج لارس فون تریه از این جشنواره به علت اظهاراتش درباره هیتلر نوشته بود، گفت: "اين نامه اگر هيچ فايده‌ای نداشت، يک فايده داشت و آن اين بود كه وكيل مدافع‌های بی‌جيره و مواجب كن مشخص شدند."

به گفته آقای شمقدری جشنواره كن جاذبه‌ها و زرق و برق‌های زيادی دارد كه صورت ظاهری آن است و فرهنگ و تمدن غرب سيرت باطنی آن است. از همين باطن است كه آدم‌هايی مثل هيتلر و موسولينی و چرچيل به وجود مي‌آيند. فرهنگ و تمدن غرب دارای اين عقبه است و پديده برده‌داری و نسل كشی در همين تمدن وجود دارد.

وي افزود: "اين موضوع در جشنواره كن نشان داده شد و وظيفه ما هم افشای آن بود كه نشان بدهيم اينگونه نيست. ما نخواستيم از فيلمساز خاصی استفاده كنيم بلكه خواستيم با استدلال خودشان به آن‌ها بگوييم كه كسی كه افتخارات زيادی در جشنواره شما دارد حق اظهار نظر ندارد."

پیشتر لارس فون تریه، سینماگر دانمارکی در نامه ای سرگشاده گفته بود که اظهاراتش جای دفاع نداشته است.