وزیر دفاع ایران سفر جنجالی به بولیوی را 'سازنده' دانست

سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، در بازگشت از سفر به چند کشور خارجی از جمله بولیوی، گفته است که این سفر "با موفقیت انجام شد" و باعث تسریع در روند رو به رشد روابط ایران و بولیوی خواهد شد.

آقای وحیدی ملاقات خود با مقامات بولیوی را سازنده و مثبت توصیف کرده و گفته است که این سفر نشان داد که "آمریکای لاتین دیگر حیاط خلوت آمریکا نیست و ایران همچنان روابط سازنده خود را با کشورهای این منطقه توسعه خواهد داد"

روز چهارشنبه گزارش شد که وزیر دفاع ایران برای شرکت در مراسم گشایش یک مرکز نظامی به بولیوی سفر کرده اما این سفر باعث ناخرسندی آرژانتین شده است.

احمد وحیدی از جمله مظنونان ارتباط با بمب گذاری سال ۱۹۹۴ در یک مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین و کشته شدن بیش از هشتاد نفر است که قوه قضاییه آن کشور خواستار بازداشت بین المللی و تحویل آنان به منظور پیگیری این پرونده بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی از دولت بولیوی به عنوان یکی از دوستان نزدیک خود نام می برند اما وزارتخارجه بولیوی در واکنش به اعتراض دولت آرژانتین، ضمن عذرخواهی از دعوت از وزیر دفاع ایران، وعده داد که برای خروج هرچه سریعتر آقای وحیدی از آن کشور به اقدامات لازم دست خواهد زد.

سفر احمد وحیدی به بولیوی بیش از چند ساعت به طول نیانجامید و برخی از رسانه های خبری، عزیمت او از این کشور را با عنوان "اخراج" وزیر دفاع ایران از بولیوی مخابره کردند.

با اینهمه، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، بدون اشاره به موضعگیری دولت بولیوی، در مورد حکم بازداشت خود توسط قوه قضاییه آرژانتین گفته است: "حکم مجعول صادره از سوی قاضی متاثر از لابی صهیونیستی چنان بی ارزش است که حتی در همسایگی کشور صادرکننده نیز فاقد اعتبار است."