آمریکا: فرصت بشار اسد رو به اتمام است

در حالیکه تظاهرات اعتراضی در سوریه ادامه دارد و سازمان های مدافع حقوق بشر و مخالفان حکومت این کشور از سرکوب شدید تظاهرات خبر داده اند، وزیر خارجه آمریکا گفته است که فرصت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، برای اصلاحات رو به اتمام است.

وزیر خارجه آمریکا افزوده است که ایالات متحده بر فشارهای خود بر حکومت سوریه برای خاتمه دادن به سرکوب مردم ادامه می دهد و از فقدان واکنش مناسب جامعه جهانی، به خصوص شورای امنیت و اتحادیه عرب، به رفتار این حکومت ابراز تاسف کرده است.

همزمان تشکل ها و شخصیت های مخالف حکومت بشار اسد در جلسه خود در ترکیه پیشنهاد دولت آقای اسد برای گفتگو و اعلام عفو عمومی را رد کرده و با توجه به نحوه برخورد او با اعتراضات مسالمت آمیز مردم، خواستار کناره گیری فوری او شده اند.

به گفته آنان، ارتش و نیروهای امنیتی سوریه بر شدت عمل خود علیه تظاهرات مردم افزوده اند و از جمله، در روزهای اخیر نقاط مسکونی برخی از شهرها را به توپ بسته و از هلی کوپتر برای تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان استفاده کرده اند.

به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر، در جریان تظاهرات اعتراضی در سوریه تا کنون بیش از یک هزار نفر کشته شده اند و شمار کشته شدگان تنها در روز پنجشنبه به دست کم پانزده نفر رسیده است در حالیکه انتظار می رود روز جمعه، شهرهای مختلف سوریه شاهد تظاهرات گسترده تری باشند.