احمد جنتی 'عضو افتخاری' شورایعالی انقلاب فرهنگی شد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان را به سمت عضو افتخاری شورایعالی انقلاب فرهنگی منصوب کرده است.

شورایعالی انقلاب فرهنگی نظارت بر فعالیت های فرهنگی و آموزشی در جمهوری اسلامی را برعهده دارد و گروهی از مقامات جمهوری اسلامی به اعتبار سمت های خود در حکومت از اعضای آن هستند.

روسای سه قوه، و چند تن از وزیران، روسای سازمان رادیو و تلویزیون دولتی، سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها و روسای برخی کمیسیون های مجلس از جمله اعضای شورایعالی هستند و رهبر جمهوری اسلامی در هر دوره، تعدادی از اشخاص حقیقی مورد نظر خود را نیز به عضویت این نهاد منصوب می کند.

احمد جنتی، که از او به عنوان یک روحانی تندرو نام برده می شود، در مقام ریاست شورای نگهبان در تعیین نامزدهای انتخاباتی در جمهوری اسلامی نقش مهمی داشته و از جمله مقاماتی است که پس از انتخاب دهمین دوره ریاست جمهوری، خواستار شدت عمل قوه قضاییه با معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات بودند.

پس از بروز اختلاف نظر بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و رهبر جمهوری اسلامی، آقای جنتی در مواردی سخنانی ایراد کرده که به انتقاد از آقای احمدی نژاد به دلیل عدم اطاعت از خواست آیت الله خامنه ای تعبیر شده است.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین حسن حبیبی، معاون اول اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران را نیز به سمت عضو افتخاری شورایعالی منصوب کرده است.