تلاش اهالی جسر الشغور برای دفاع در برابر ارتش سوریه

اهالی شهر جسر الشغور، در شمال سوریه، با ایجاد راهبندان و سنگر در صدد برآمده اند تا در برابر عملیات احتمالی ارتش سوریه از خود دفاع کنند در حالیکه به گفته شاهدان عینی، گروه کثیری از ساکنان این شهر هم از بیم انتفامجویی نیروهای دولتی از شهر گریخته اند.

پس از انتشار گزارش هایی در رسانه های دولتی سوریه حاکی از اینکه بیش از یکصد و بیست تن از ماموران امنیتی جسر الشغور طی چند روز گذشته به دست افراد ناشناس کشته شده اند، مقامات دولتی تهدید کردند که با توسل به هر وسیله ای "امنیت را به این شهر" باز خواهند گرداند.

این اظهارات باعث نگرانی شدید ساکنان شهر در مورد اعزام نیروهای ارتش برای انتقامجویی شده است.

مقامات دولتی همچنین این گزارش ها را تکذیب کرده اند که کشته شدن این افراد ناشی از اختلاف و درگیری بین نیروهای امنیتی بوده است.

همزمان، ترکیه گفته است که گروهی از شهروندان سوریه که در جریان تظاهرات اعتراضی زخمی شده اند توانسته اند خود را به آن کشور برسانند، در بیمارستان ها تحت درمان قرار دارند.

تظاهرات اعتراضی در سوریه که از اواخر ماه ژانویه آغاز شد که برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی رادر پی آورد که به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر، تا کنون صدها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

کشته شدن نیروهای امنیتی در جسر الشغور این نگرانی را در پی آورده که ممکن است گروهی از مخالفان حکومت تصمیم گرفته باشند در برابر اقدامات خشونت آمیز نیروهای دولتی دست به مقابله به مثل بزنند و اعتراضات مسالمت آمیز مردم را به درگیری مسلحانه مبدل سازند.