تلاش برای محکوم کردن سوریه در شورای امنیت

بریتانیا و فرانسه تلاش های خود را شدت بخشیده اند تا نظر مساعد سایر اعضای شورای امنیت سازمان ملل را برای تصویب قطعنامه ای در محکومیت حکومت سوریه به خاطر سرکوب معترضان در آن کشور جلب کنند.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که نمی توان تصور کرد شورای امنیت در برابر افزایش خشونت دولت سوریه علیه مردم این کشور سکوت کند و بریتانیا هم در نظر دارد روز چهارشنبه، ۱۸ خرداد (۸ ژوئن)، پیش نویس قطعنامه محکومیت سوریه را بین اعضای شورای امنیت توزیع کند.

این پیش نویس حاوی پیشنهاد مداخله نظامی به منظور حمایت از مردم سوریه در برابر حملات نیروهای نظامی و امنیتی نیست تا به این وسیله، روسیه و چین، از حامیان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بهانه ای برای وتوی چنین قطعنامه ای نداشته باشند.

همزمان، براساس گزارش های رسیده از سوریه، واحدهای پیاده و زرهی ارتش این کشور به سوی شهر جسرالشغور حرکت کرده اند.

رسانه های دولتی سوریه گزارش کرده اند که بیش از یکصد و بیست تن از اعضای نهادهای امنیتی این شهر به دست افراد مسلح ناشناس کشته شده اند و مقامات دولتی تهدید کرده اند که به هر وسیله، "امنیت" را به این شهر باز خواهند گرداند.

اعلام تصمیم دولت باعث وحشت مردم جسرالشغور شده که نگران آن هستند که نیروهای دولتی برای انتقامجویی به کشتار اهالی دست بزنند.

مقامات دولتی این گزارش ها را تکذیب کرده اند که کشته شدن ماموران امنیتی حاصل اختلاف داخلی و درگیری بین خود آنان بوده است.