مقام امنیتی ایران: مدحی عامل نفوذی وزارت اطلاعات بود

در پی نمایش فیلمی از تلویزیون جمهوری اسلامی با موضوع ارتباط محمدرضا مدحی، یک تاجر ایرانی مقیم خارج، با تشکل های مخالفان و دستگاه های اطلاعاتی غربی، یک مقام امنیتی تاکید کرده است که وی "عامل نفوذی وزارت اطلاعات" بوده است.

در این فیلم، آقای مدحی مدعی شده است که به تجارت الماس در تایلند اشتغال دارد و با اصرار مقامات بلندپایه غربی، از جمله معاون رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا و سفرای چند کشور دیگر که با او ملاقات حضوری هم دارند، سرانجام می پذیرد رهبری حرکتی برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی را در دست بگیرد و به این منظور، تعدادی از تشکل ها و فعالان مخالف در خارج با او مذاکره می کنند.

مقام امنیتی ایران با این همه می گوید در زمانی که قرار است قهرمان اصلی ماموریت خود را آغاز کند، عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی در یک "عملیات نجات" او را به کشور باز می گردانند و به این ترتیب، طرح تشکیل دولت در تبعید، که می بایست مرکزی برای شناسایی، جذب و فعالیت مخالفان حکومت ایران باشد، به انجام نمی رسد.

پس از پخش این فیلم، برخی سایت ها گفتند که محمدرضا مدحی واقعا در صدد گرفتن پناهندگی از خارج بود و برخی دیگر، او را مامور وزارت اطلاعات معرفی کردند که برای ممانعت از پناهندگی چند فرمانده ارشد سپاه پاسداران، به تایلند اعزام شده بود.

تلویزیون جمهوری اسلامی فیلم "الماسی برای فریب" حاوی ماجراهای آقای مدحی را به عنوان یک فیلم "مستند" پخش کرد و سپس، یک مقام وزارت اطلاعات به تفصیل درباره ماجرای این فیلم به عنوان یکی از دستاوردهای این وزارتخانه در پیروزی بر دستگاه های اطلاعاتی قدرتمند جهان سخن گفت.

در مقابل، منابع مخالف حکومت گفته اند که هدف از تولید و پخش این فیلم در آستانه سالگرد انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، تحت الشعاع قرار دادن این واقعه است به خصوص اینکه یکی از محورهای ماجرای این فیلم، ارتباط جنبش اعتراضی نسبت به نتیجه انتخابات با گروه های مختلف سیاسی و حتی مذهبی است.