دعوت به برگزاری تظاهرات 'جمعه قبایل' در سوریه

فعالان سیاسی در سوریه از طریق فیس بوک از مردم این کشور دعوت کرده اند تا روز جمعه در تظاهرات گسترده ای با عنوان "جمعه قبایل" شرکت کنند و به این ترتیب، اعتراض خود را نسبت به حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری، ابراز دارند.

دعوت از مردم به حضور در تظاهرات در حالی صورت می گیرد که براساس گزارش های رسیده، صدها تن از ساکنان شهر جرس الشغور، در نزدیک مرز با ترکیه، از بیم حملات انتقامجویانه ارتش سوریه از محل سکونت خود گریخته و در اردوگاه آوارگان در ترکیه اقامت کرده اند.

مردم این شهر نگران آن هستند که واحدهای پیاده و زرهی ارتش سوریه به تلافی کشته شدن بیش از یکصد و بیست تن از نیروهای دولتی در این شهر علیه مردم جرس الشغور وارد عملیات شود.

تظاهرات مردم سوریه از ماه مارس با درخواست برخی اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد دولتی در این کشور آغاز شد اما با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی، به تدریج گسترش یافته و معترضان خواستار کناره گیری حکومت بشار اسد شده اند.

گفته می شود در جریان تظاهرات اعتراضی در سوریه، دست کم یکهزار و پانصد تن به دست نیروهای امنیتی از پای درآمده اند و چند هزار نفر دیگر بازداشت شده اند و حکومت با اتهام شکنجه و قتل زندانیان، از جمله کودکان، مواجه است.