بیانیه وزیر خارجه بریتانیا به مناسبت سالگرد انتخابات در ایران

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه ای به مناسبت دومین سالگرد انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در ایران گفت که کشورش همچنان اصرار دارد که ایران تعهدات بین المللی حقوق بشر را به اجرا بگذارد.

در ابتدای این بیانیه که در سایت سفارت بریتانیا در ایران منتشر شده، آمده است: "دو سال پیش شاهد بودیم مردم ایران به خیابان ها رفتند تا نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ ریاست جمهوری را رد کنند و خواهان انعکاس اراده‌ مردم شوند. در نهایت این حق از آنها دریغ شد، اما ما همه صحنه های ریختن ایرانیان به خیابان‌ها در اعتراض مسالمت آمیز برای دستیابی به حقوق مدنی و سیاسی خود را به یاد داریم."

آقای هیگ در این بیانیه با اشاره به تظاهرات مشابه در تونس و مصر و دیگر کشورهای عربی گفت: "تظاهراتی که رژیم ایران هم اکنون ادعا می کند از آنها حمایت می‌کند. این حمایت دروغین زمانی رنج آورتر می‌شود که تحولات ایران از سال ۸۸ تا به حال را مرور می‌کنیم. تمام کسانی که آزادانه و مسالمت آمیز به دنبال بیان دیدگاه های خود بوده‌اند وحشیانه سرکوب شده‌اند و برای سکوت هرگونه مخالفت تلاش شده است."

به گفته آقای هیگ "اکنون شواهد زیادی در دست است که ایران این روش‌های سرکوب را به متحد دیرینه‌ خود سوریه صادر می‌کند تا حاکمان سوریه با هجوم بر مردم خود بر سر قدرت بمانند."

در این بیانیه آمده است: "دو سال بعد از ریختن مردم خواهان اصلاحات به خیابان ها، من می خواهم یادآور شوم که توجه ما منحرف نشده است و همچنان اصرار داریم ایران تعهدات بین المللی حقوق بشر خود را به اجرا بگذارد.