کلینتون: ایران از "حملات شریرانه" به معترضان سوری حمایت می کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه بار دیگر ایران را متهم به حمایت از "حملات شریرانه" دولت سوریه به معترضان کرده است.

او در بیانیه ای نوشت: "ایران از حملات شریرانه رژیم اسد به معترضان مسالمت جو و اقدامات نظامی علیه شهرهای سوریه حمایت می کند."

او گفت: "دو سال قبل در چنین هفته ای، شهروندان ایران با این امید که می توانند حقوق دموکراتیک خود را طلب کنند پای صندوق های رای رفتند. وقتی مردم برای بیان آرزوهایشان دست بلند کردند، دولت با سرکوب بی رحمانه به آن پاسخ داد. دو سال بعد، آن سرکوب ادامه دارد."

بنابه گزارش ها اعتراضات سوریه در اواسط ماه مارس در پی بازداشت و شکنجه ۱۵ کودک و بزرگسال که به نوشتن شعارهای ضدرژیم بر دیوارهای شهر درعا متهم بودند شروع شد.

آژانس کودکان سازمان ملل، یونیسف، گفته است که حداقل ۳۰ کودک در قیام علیه حکومت ۴۰ ساله خانواده اسد به ضرب گلوله کشته شده اند.

خانم کلینتون همچنین حمزه الخطیب پسربچه ۱۳ ساله سوری را که به گفته مخالفان زیر شکنجه کشته شده است با ندا آقا سلطان مقایسه کرد.

ندا آقا سلطان در جریان سرکوب اعتراضات پس از انتخابات سال ۸۸، یک روز پس از سخنرانی رهبر ایران در مراسم نماز جمعه که خواستار پایان تظاهرات مخالفان شده بود به ضرب گلوله در ناحیه کارگر شمالی تهران کشته شد.

دولت ایران مسئولیت قتل او را به عهده نگرفته است.