بررسی ادغام وزارتخانه ها در جلسه غیرعلنی مجلس

قبل از جلسه علنی در روز چهارشنبه، ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن)، مجلس ایران در یک جلسه غیرعلنی موضوع تشکیل وزارت امور زیربنایی شامل وزارتخانه های راه و ترابری، مسکن و شهرسازی و ارتباطات و فن آوری اطلاعات را مورد بررسی قرار داد.

لایحه ایجاد این وزارتخانه با ادغامد دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از سوی دولت به مجلس ارائه شده بود و نمایندگان هم وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات را به تشکیلات جدید افزودند اما مصوبه مجلس مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.

دولت مخالف گنجاندن وزارت ارتباطات در تشکیلات جدید است و به گفته یک عضو هیات رئیسه مجلس، در جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه، رضا تقی پور، وزیر این وزارتخانه، گفت که ارتباطات و فن آوری اطلاعات ماهیتی "حاکمیتی" دارد و ادغام آن در دو وزارتخانه دیگر "به مصلحت کشور" نیست.

در جریان تظاهرات اعتراضی مردم نسبت به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه در موارد متعدد ظاهرا توسط نهادهایی در حکومت و با هدف جلوگری از اطلاع رسانی مختل و یا قطع شد.

اخیرا فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی هم که ماموران ضد شورش آن نقشی مهم در برخورد با تظاهرات اعتراضی مردم داشتند ادغام وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات را باعث لطمه زدن به کار پلیس دانست.

قطع و اختلال در شبکه های ارتباطی به یکی از اقدامات رایج نهادهای امنیتی در مقابله با تظاهرات اعتراضی جاری در کشورهای منطقه تبدیل شده است.