درگیری مسلحانه مخالفان و هواداران سوریه در لبنان

تظاهرات علیه حکومت سوریه در شهر عمدتاً سنی نشین طرابلس در شمال لبنان به درگیری مسلحانه میان هواداران علوی مذهب و مخالفان سنی مذهب سوریه در این شهر انجامید که تاکنون دست کم شش کشته و بیست و دو زخمی بر جای گذاشته که حال سه تن از آنان وخیم است.

درگیری هنگام ورود تظاهرکنندگان به خیابان سوریه در طرابلس به راه افتادند که در دو سوی آن، محله علوی نشین جبل محسن و محله سنی نشین باب تبانه قرار دارد، گفته می شود در پی پرتاب یک بمب صوتی به میان تظاهرکنندگان، خشونت میان طرفین آغاز شد و افراد مسلح از دو طرف به تیراندازی و شلیک موشکهای دست ساز و گلوله آر پی جی بسوی یکدیگر پرداختند.

درگیری سپس به دیگر مناطق طرابلس گسترش یافت و بخشی از ساکنان مناطقی که درگیری درآن جریان دارد ناگزیر به ترک خانه های خود شدند.

تاکنون شش تن در این درگیری جان باخته اند که یکی از آنان، علی فارس مسئول شاخه نظامی حزب دموکراتیک عربی است که حزب سیاسی علویهای لبنان به شمار می رود.

مقتول دیگر این درگیری، یکی از نفرات یگانهای ارتش است که در پی بروز درگیری به محل اعزام شدند، دست کم دو تن دیگر از نفرات ارتش هم زخمی شده اند.

دو تن از دیگر کشته شدگان، یک مرد و یک نوجوان چهارده ساله بودند که بنابر گزارشها نقشی در درگیری نداشتند و رهگذرانی بودند که در معرکه تبادل آتش گرفتار شده، هدف گلوله قرار گرفتند.

قرار بود عصر جمعه در طرابلس جشنی برای نجیب میقاتی نخست وزیر منتخب لبنان برپا شود که اهل این شهر و نماینده آن شهر در مجلس است اما به دلیل بروز درگیری، جشن لغو شد و آقای میقاتی در جلسه ای که در منزل شخصی اش برگزار شد اعلام کرد که در مورد درگیری طرابلس تحقیق خواهد شد و مسببان تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

آقای میقاتی دولتی متشکل از اعضای جناح متحد حزب الله تشکیل داده که هوادار حکومت سوریه به شمار می رود.

دو محله علوی نشین و سنی نشین جبل محسن و باب تبانه که در مجاورت یکدیگر قرار دارند پیوسته صحنه تنش بوده اند، روز چهارشنبه گذشته در همین منطقه فرد مسلحی وارد مغازه یکی از اهالی جبل محسن شد و او را از ناحیه هر دو پا هدف گلوله قرار داد، ساعتی بعد هم چند فرد موتور سوار بسوی مغازه های علویهای ساکن در این منطقه بمب دستی پرتاب کردند.

حزب دموکراتیک عربی، حزب سیاسی علویهای لبنان، عاملان حملات روز چهارشنبه را مخالفان دولت جدید لبنان اعلام کرد.

در زمان جنگ داخلی لبنان هم ساکنان دو محله جبل محسن و باب تبانه پیوسته با یکدیگر درگیر بودند و پس از پایان جنگ تاکنون نیز تنش میان دو طرفین همچنان ادامه داشته است، از جمله مهمترین درگیریهای طرفین به بهار سه سال پیش مربوط می شود که حزب الله و متحدانش رویاروی جناح مقابل قرار گرفتند و حزب الله به مدت یک هفته بیروت را به اشغال خود درآورد و به مواضع مخالفان حمله کرد، همزمان در طرابلس نیز علویها که هوادار حزب الله بودند با سنیهای مخالف وارد نبرد مسلحانه شدند.