واکنش بهمن کشاورز به بازدید ناظر حقوق بشر سازمان ملل

بهمن کشاورز رییس اتحادیه کانون های وکلای ایران می گوید اگر ایران به ناظر حقوق بشر اجازه ورود ندهد این ناظر گزارش خود را با تحقیقات غیر میدانی تهیه می کند.

سخنان آقای کشاورز در حالی ابراز شده که در چند روز گذشته اظهار نظر های متفاوتی از سوی مقامات ایرانی در باره اجازه ورود دادن به ناظر حقوق بشر مطرح شده است.

آقای کشاورز می گوید"چنانچه ایران اجازه ورود به نماینده منتخب شورای حقوق بشر ندهد این نماینده با تحقیقات غیر میدانی،استعلام و پرسش از منابعی در داخل یا خارج ایران گزارش خود راتنظیم و به شورا ارائه می دهد."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای کشاورز نحوه انتخاب نماینده حقوق بشری سازمان ملل را مثبت ارزیابی کرده و گفته است که "نحوه انتخاب او به گونه ای بوده که حتی المقدور شبهه و شائبه کمتری نسبت به عملکرد گزارشگر ویژه و گزارش او وجود داشته باشد."

شورای حقوق بشر هفته گذشته احمد شهید وزیر امورخارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی نقض حقوق بشر در ایران تعیین کرده بود. دولت ایران هنوز پاسخ رسمی به این انتخاب نداده است. اما ابراهیم رییسی معاون قوه قضاییه ایران گفته است که موضوع سفر ناظر حقوق بشر بررسی خواهد شد.

روز گذشته کمیته حقوق بشر مجلس ایران اعلام کرد که باید از ورود گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به ایران ممانعت بعمل آید.

همزمان ابولقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران "سفر نماینده شورای حقوق بشر به ایران را بازی جدید آمریکا دانسته است."

آقای رئوفیان گفته است که ورود نماینده شورای حقوق بشر"اتفاق خوبی" نیست اما متذکر شده است که "جلوگیری از سفر آنها می تواند شرایط را برای تخریب چهره کشور فراهم کند."