اعلام وصول طرح استیضاح وزیر خارجه ایران

طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران با امضای ۳۳ نفر از نمایندگان در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

به گزارش سایت خانه ملت، امضاکنندگان نامه استیضاح آقای صالحی که امروز۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن) در جلسه علنی مجلس خوانده شد، دلیل این استیضاح را انتصاب محمدشریف ملک‌زاده به عنوان معاون اداری و مالی وزارت خارجه دانسته اند که به نظر امضاکنندگان، "مصالح خارجی نظام" را به خطر می اندازد.

این نمایندگان بدون توضیح بیشتر، "تلاشی که سازمان‌های جاسوسی برای نفوذ در وزارت امور خارجه دارند" و "جایگاه مهم معاونت اداری و مالی در چیدمان نیروی انسانی در سفارتخانه‌ها" را از جمله دلایل مخالفت خود با انتصاب آقای ملک زاده عنوان کرده اند.

استیضاح کنندگان با تاکید بر اینکه "هیچ وزیری حق ندارد فردی را به معاونت نصب کند که اکثریت همکارانش در دوره مدیریت قبلی‌ وی بازداشت شده و خود او نیز با اتهامات متعدد مالی و غیرمالی در شرف بازداشت است" گفته اند: "این امر را دادستان محترم تهران به وزیر امور خارجه هشدار داده، اما وی اعتنایی نکرده است".

آقای ملک زاده پیش از این دبیر شورای عالی ایرانیان و معاون اسفندیار رحیم مشایی در زمان ریاست وی بر سازمان میراث فرهنگی بوده است.

نزدیکی محمد شریف ملک زاده به آقای رحیم مشایی که هواداران رهبر ایران او را سردسته "حرکت انحرافی" می دانند، نگرانی جمعی از نمایندگان جناح اکثریت مجلس از انتصاب او در وزارت امورخارجه را برانگیخته است.