اوباما زمانبندی خروج از افغانستان را اعلام کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از خروج ده هزار نظامی این کشور در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۱ خبر داده است.

آقای اوباما چهارشنبه شب در یک سخنرانی زنده تلویزیونی اعلام کرد ۲۳ هزار سرباز دیگر آمریکایی نیز تا پایان تابستان آینده از افغانستان خارج خواهند شد.

سخنان آقای اوباما جمع بندی مطالعات یک ماهه استراتژی نظامی و امنیتی آمریکا در افغانستان بود و با هدف تبیین راهکار خروج سی هزار نظامی اضافی آمریکایی بود که دو سال پیش به این کشور اعزام شده بودند.

باراک اوباما تاکید کرد خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان از موضع قدرت انجام می شود و گفت القاعده بیش از هر زمان دیگری پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تحت فشار است.

آقای اوباما گفت: "اطلاعاتی که از قرارگاه بن لادن به دست آوردیم نشان می دهد القاعده زیر فشار بسیار زیادی است."

اعلام خبر زمانبندی خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان پس از هفته ها حدس و گمان در محافل سیاسی آمریکا انجام شد.

در این حال، زمانبندی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان سریع تر از خواسته پنتاگن است.

فرماندهان ارشد نظامی آمریکا به آقای اوباما گفته بودند که دستاوردهای نظامی اخیر در افغانستان شکننده است و از او خواسته بودند تعداد نظامیان این کشور تا سال ۲۰۱۳ نزدیک به رقم کنونی باقی بماند.

باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ برای کمک به ثبات در این کشور ۳۰ هزار نیروی نظامی اضافی به افغانستان فرستاد و در حال حاضر یکصدهزار سرباز آمریکایی در کنار نظامیان دیگر کشورهای عضو ناتو عهده دار تامین امنیت در افغانستان هستند.

مسوولیت کامل حفاظت از امنیت افغانستان تا سال ۲۰۱۴ به این کشور واگذار خواهد شد.

آمریکا ده سال است درگیر جنگ در افغانستان است که هفته ای دو میلیارد دلار هزینه دارد. به همین علت ادامه حضور نظامی در افغانستان نارضایتی هایی را به همراه داشته و ۲۷ سناتور آمریکایی به تازگی در نامه ای خطاب به آقای اوباما خواهان تسریع در خروج از این کشور شدند.

بعضی از فرماندهان ارشد نظامی و رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا خواهان ادامه حضور نظامیان در افغانستان برای ثبات بخشیدن به دستاوردهای اخیر در برابر طالبان بودند.