دادگستری اردبیل: دغدغه خانواده‌ها را با اعدام قاچاقچیان پاسخ می‌دهیم

اعدام حق نشر عکس b
Image caption ایران از نظر تعداد اجرای مجازات اعدام در جهان، پس از چین دوم است

غلامعلی رضایی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل، از صدور حکم اعدام برای حدود ۴۰ متهم خبر داد که به گفته او از قاچاقچیان مواد مخدر در این استان هستند.

آقای رضایی در یک برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه استانی سبلان پخش می شد گفت که تعدادی از احکام صادره مراحل قانونی لازم را طی کرده اند و به زودی اجرا خواهند شد.

او گفت که در آینده نزدیک مردم استان اردبیل شاهد اعدام "دشمنان دین، اخلاق، هویت و باورهای ملت" خواهند بود.

در قوانین ایران مجازات های سختگیرانه ای برای قاچاقچیان مواد مخدر پیش بینی شده است که در بسیاری از موارد شامل اعدام می شود.

آقای رضایی در مورد دلیل در نظر گرفته شدن چنین مجازات هایی گفت: "دستگاه قضایی دغدغه خانواده ها در خصوص موادمخدر را با اعدام سوداگران مرگ پاسخ خواهد داد."

به گفته سازمان های مدافع حقوق بشر که خواهان منسوخ شدن مجازات اعدام هستند، ایران از نظر اجرای تعداد حکم اعدام در دنیا پس از چین، مقام دوم را در جهان دارد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش سال ۲۰۱۱ خود شمار اعدام ها در ایران طی سال گذشته را بیش از ۳۰۰ نفر برآورد کرد.

این در حالیست که مقامات جمهوری اسلامی اجرای ۲۵۲ مورد اعدام در سال۲۰۱۰ را تأیید کرده اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۱ (از ۱۰ دی تا ۱۰ بهمن ۱۳۸۹) ده ها نفر در ایران اعدام شده اند که جرم بیشتر آنها در ارتباط با مواد مخدر بوده است.

سازمان های حقوق بشری درباره افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده اند و اتحادیه اروپا چندی پیش اعلام کرده بود که اعدام ها در ایران به میزان "هشدار دهنده ای" رسیده است.

مطالب مرتبط