ایران اعتراض شورای همکاری خلیج فارس به اظهارات جنتی را نپذیرفت

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که این وزارتخانه نامه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس "درباره اوضاع بحرین" را غیرمتعارف و مغایر شئون دیپلماتیک دانسته و آن را به دبیرخانه شورا عودت داده است.

به گفته این منبع آگاه، دلیل بازگرداندن نامه این بوده است که دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس آن را در ملاقات معارفه با سفیر جمهوری اسلامی به وی تسلیم کرده و مفاد آن از نظر وزارت خارجه ایران غیرقابل قبول بوده است.

این گزارش، حاوی جزئیات بیشتری در مورد اعتراض نامه شورای همکاری خلیج فارس نیست، اما اوایل هفته جاری گزارش شد که دبیرکل این شورا در ملاقات با محمد رسولی، سفیر جمهوری اسلامی در عربستان سعودی، یادداشتی شامل اعتراض به سخنان احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران علیه بحرین را به وی تسلیم کرده و این سخنان را "مداخله‌ای بی‌پرده و غیر قابل قبول" در امور داخلی این کشور دانسته است.

آقای جنتی در نماز جمعه دو هفته پیش گفت که مذاکرات آشتی ملی بین دولت و مخالفان در بحرین بی‌فایده است و با انتقاد از افزایش شمار زندانیان سیاسی و اخراج دانشگاهیان از بحرین، خواستار آن شد که این جزیره "به دست اسلام و مسلمین فتح شود."