واکنش احمد خاتمی به مرگ یک خبرنگار در بریتانیا

احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌های امروز با اشاره به رسوایی شنود مکالمات تلفنی و مرگ شان هور، خبرنگار سابق هفته‌نامه نیوز آو د ورلد گفت: "گویا آدم کشی برای انگلیسی‌ها به هنجاری نهادینه شده تبدیل شده است."

آقای خاتمی در ادامه گفت: "رسوایی اخیر انگلیسی‌ها در شنود مکالمات مردم نشان داد که این‌ها فقط دم از حقوق شهروندان می‌زنند و عجیب‌تر کشته شدن خبرنگاری بود که اینها را افشا کرد."

او افزود: "اینها میخی است که بر تابوت لیبرال دموکراسی غرب زده می شود که نه تنها غربی ها حقوق مردم ، بلکه حقوق شهروندان خود را نیز مورد احترام قرار نمی دهند."

جسد شان هور، خبرنگاری که نخستین بار ماجرای شنود تلفنی توسط نشریه نیوز آو د ورلد را برملا کرد، دوشنبه پبش در خانه‌اش در واتفورد پیدا شد.

پلیس بریتانیا می‌گوید تحقیقات درباره علت مرگ او ادامه دارد. به گفته پلیس مرگ آقای هور در حال حاضر توسط ماموران به عنوان مرگی با "علت نامعلوم و نه مشکوک" تحت بررسی است.

خطیب نماز جمعه تهران همچنین از حمله به طلبه‌ای که قصد داشت در تهران "امر به معروف و نهی از منکر" کند انتقاد کرد و گفت عدم پذیرش این "ناهی از منکر" توسط بیمارستان‌ها "رنج مضاعف" است.

با این حال آقای خاتمی گفت "این حرکات در کشور سازماندهی شده نیست."