هنرپیشه های فیلم ها و سریال های ایرانی سیگار در دست نگیرند

ستاد کنترل دخانیات ایران در مصوبه ای از سازمان صدا و سیما خواسته است با انجام اقدامات لازم، "از نمایش مصرف دخانیات توسط هنر پیشگان در فیلمها و سریالهای تولید داخل" جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه این ستاد که در دفتر وزیر بهداشت ایران برگزار شده است، همچنین از صدا و سیما خواسته شده است که "صحنه های استعمال دخانیات در فیلم و سریالهای خارجی" نیز حذف شوند.

در بخش دیگری از مصوبه ستاد کشوری کنترل دخانیات ایران، از سازمان رادیو و تلویزیون خواسته شده است که "به منظور اطلاع رسانی عموم از مضرات استعمال دخانیات"، اقداماتی انجام دهد که برنامه های آموزشی و تبلیغی در زمینه کنترل دخانیات، دست کم ۶۰ دقیقه در روز "از زمانها و برنامه های پر بیننده" تلویزیون را به خود اختصاص دهد.

بر اساس این مصوبه، وزارت آموزش و پرورش نیز موظف شده است تا جهت اطلاع رسانی در مورد مضرات استعمال دخانیات به دانش آموزان، "ماهیانه یکساعت در خصوص ارائه مطالب آموزشی از طریق مربیان به دانش آموزان اقدام نماید و همچنین تمهیدات لازم را در زمینه افزایش مواد آموزشی مرتبط در کتب درسی دانش آموزان بکار گیرد."

پیشتر و در آستانه هفته بدون دخانیات در ایران، علیرضا مصداقی نیا، معاون وزیر بهداشت و درمان اعلام کرده بود "هر ساله ۶۰ هزار ایرانی به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند."