ایران، عراق و سوریه تفاهم نامه 'خط لوله گاز اسلامی' را امضا کردند

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، وزیران نفت ایران، سوریه و عراق در مراسمی که در میدان گازی پارس جنوبی برگزار شد، تفاهم نامه ای را برای صدور گاز طبیعی ایران به دو کشور دیگر امضا کردند و گفتند که مذاکرات برای نحوه تامین نیازهای مالی و چگونگی اجرای این طرح بعدا صورت خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، طرح احداث این خط لوله، که وزیر نفت ایران آن را "خط لوله گاز اسلامی خوانده" است، تا پنج سال به طول می انجامد و با تکمیل آن، امکان صدور گاز طبیعی ایران به این دو کشور و همچنین امتداد خط لوله تا مراکز مصرف در اروپا فراهم خواهد آمد.

ارزش این طرح ده میلیارد دلار اعلام شده و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته است که منابع مالی طرح احداث خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا از طریق عراق، سوریه و لبنان تامین شده و تا کنون پانزده شرکت اروپایی تقاضای بازاریابی این گاز در کشورهای خود را اعلام کرده اند.

در حال حاضر، به دلیل وضع تحریم های خارجی، از جمله تحریم های ایالات متحده علیه برنامه های اتمی جمهوری اسلامی، بسیاری از شرکت های خارجی از فعالیت در بخش انرژی ایران چشم پوشی کرده اند و در مواردی، حتی تسویه ارزی معاملات نفتی بعضی کشورها با ایران نیز دستخوش اختلالاتی شده است.