نشست در کنگره آمریکا درباره ایران و سوریه

دو تن از معاونان وزیر امور خارجه آمریکا هم اکنون در جلسه علنی یکی از کمیته های مجلس نمایندگان ایالات متحده شرکت کرده اند تا به سوالات اعضای آن درباره اوضاع ایران و سوریه پاسخ دهند.

جفری فلتمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک و مایکل پوسنر، معاون وزیر امور خارجه در امور دموکراسی، حقوق بشر و کارگران، در یکی از کمیته های زیرمجموعه کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان حضور پیدا کرده اند.

وضع اردوگاه اشرف سازمان مجاهدین خلق در عراق و سیاست آمریکا در قبال حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از موضوع هایی بوده که تا کنون درباره آن صحبت شده است.

مایکل پوسنر حکومت سوریه را دشمن استراتژیک آمریکا خواند اما از بیان این موضع که اسد باید برود خودداری کرد. چند عضو کنگره که در کمیته مذکور عضو هستند به شدت از این که دولت باراک اوباما به طور صریح خواهان کناره گیری رئیس جمهوری سوریه نشده است انتقاد کردند.

جفری فلتمن نیز هشدار داد که اوضاع اردوگاه اشرف تا پایان سال میلادی جاری می تواند وخیم تر شود و گفت که آمریکا در تلاش است برای خروج ساکنان این اردوگاه راهی پیدا کند.

چند نماینده از این که سازمان مجاهدین خلق در فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارند به شدت انتقاد کردند اما جفری فلتمن گفت که این امر بر امکان پذیرفته شدن ساکنان اردوگاه به کشورهای دیگر اثر نمی گذارد.

گری اکرمن، از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان، از جفری فلتمن جدی بودن آمریکا در قبال سوریه را زیر سوال برد و گفت که چرا دولت باراک اوباما تمام دارایی های سوریه را مسدود نمی کند یا روابط تجاری با این کشور را قطع نمی کند.

آمریکا تاکنون، رئیس جمهوری سوریه و شماری از اعضای ارشد دولت وی را به اتهام سرکوب معترضان تحریم کرده است.

آقای فلتمن گفت که حکومت سوریه آینده ای ندارد و برای بشار اسد دوستی باقی نمانده است، به غیر از ایران، حزب الله لبنان و میشل عون، سیاستمدار لبنانی مسیحی.

اما دانا روهراباچرا، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان، در مورد سوریه گفت: "ما فقط تماشا می کنیم و حرف می زنیم."

او همچنین هشدار داد که اگر کشتار دیگری در اردوگاه اشرف توسط دولت عراق انجام شود دولت آمریکا مسوول آن خواهد بود زیرا به گفته وی، وزارت امور خارجه آمریکا می تواند نام این گروه را از فهرست تروریستی خود بیرون بیاورد.