وزیر خارجه ایران: پیشنهاد گام به گام روسیه را دریافت نکرده ام

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، گفته است که هنوز پیشنهاد سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، برای حل مساله هسته ای ایران را دریافت نکرده و افزوده است که هفته آینده به منظور گفتگو پیرامون مسایل دوجانبه و منطقه ای و همچنین پیشنهاد آقای لاوروف به مسکو سفر خواهد کرد.

دو هفته پیش، وزیر خارجه روسیه تدوین طرحی را با عنوان "رویکرد گام به گام" برای حل اختلاف بر سر برنامه هسته ای ایران اعلام کرد و گفت که براساس این طرح، در ازای هر گام ایران در برآوردن خواست جامعه جهانی، تحریم های بین المللی علیه این کشور کاهش می یابد.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون با تصویب قطعنامه هایی، از ایران خواسته است تا بخشی از برنامه های هسته ای خود به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را تا زمان رفع تردید در مورد اهداف واقعی این برنامه ها به حالت تعلیق درآورد و برای وادار کردن ایران، تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

ایران این قطعنامه ها را رد کرده و هفته گذشته هم محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در اشاره به راه حل گام به گام، گفت که دولت او در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک گام برداشته و حالا نوبت طرف دیگر است که گام بعدی را بردارد.