درآمد هدفمند کردن یارانه‌ها 'کمتر از ۶۰ میلیارد دلار'

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ایران گفته است که هدفمند کردن یارانه‌ها کمتر از ۶۰ میلیارد دلار (۶۰ هزار میلیارد تومان) درآمد به همراه داشته است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که روز سوم اوت منتشر شد، اعلام کرده بود که با اصلاحات قابل توجهی که در پرداخت یارانه‌ها در ایران انجام شده است، از جمله افزایش شدید قیمت‌های انرژی و محصولات کشاورزی از دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی، نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار (حدود ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی) از مبلغ یارانه‌هایی که دولت سالانه پرداخت می‌کرد، کم شده است.

به طور معمول، گزارش‌های نهادهای اقتصادی بین‌المللی، از جمله صندوق بین‌المللی پول، با دریافت اطلاعات و داده‌ها از منابع رسمی دولت‌ها تنظیم می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، روز سه شنبه، ۱۶ اوت، در جمع خبرنگاران گفت که درآمد ناشی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از ۲۸ آذر سال ۸۹ تاکنون، کمتر از ۶۰ میلیارد دلار بوده است.

او توضیح داد که درآمد واقعی از محل هدفمند کردن یارانه‌ها، به شیب واقعی قیمت‌ها بستگی دارد و در قانون بودجه امسال هم حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان (۵۴ میلیارد دلار) به عنوان این درآمدها در نظر گرفته شده است.