کاهش قیمت نفت خام ایران برای انجام اولین مبادله در بورس

محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که برای انجام اولین مبادله نفت خام در بازار بورس ایران، بعد از سه عرضه بی‌نتیجه، شرکت ملی نفت ایران با دریافت تأیید مقامات عالی، قیمت نفت عرضه‌شده در بورس را کاهش داده است.

رسانه‌های خبری در ایران، روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد (۱۷ اوت)، از فروش اولین محموله نفت خام در بورس نفت ایران خبر دادند که براساس آنها، در این روز، شرکت ملی نفت ایران یک میلیون بشکه نفت خام فوب خارک را با قیمت پایه ۱۰۵ دلار و ۴۹ سنت عرضه کرد و در نهایت، ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران به فروش رفت.

پیش از این، محموله نفت خام سنگین ایران در روزهای ۲۲ تیر و ۱۲ و ۱۹ مرداد امسال در تالار بین‌المللی کیش عرضه شده بود که به دلیل به توافق نرسیدن عرضه‌کننده و خریداران، معامله‌ای انجام نشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بعد از اولین مبادله نفت خام در بازار بورس، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که ‌برای انجام این معامله، بعد از سه عرضه، با دریافت تأیید از مقامات عالی، قیمت را کاهش دادیم.

مشخصات خریدار نفت خام در بازار بورس ایران هم اعلام نشده و مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که "براساس توافق با بورس، شرکت ملی نفت ایران نمی‌تواند خریدار را مشخص کند."

او اضافه کرده است: "مجموعه کل کشور معتقدند که اگر نفت خام از طریق بورس عرضه و معامله شود، بازار شفاف‌تری خواهیم داشت، اما ما این اعتقاد را نداریم."