لغو ورود بدون روادید خبرنگاران جمهوری آذربایجان به ایران

ایران می گوید علیرغم توافق لغو روادید (ویزا) برای سفر اتباع جمهوری آذربایجان به ایران، خبرنگاران این کشور برای فعالیت در ایران باید روادید بگیرند.

یکی از اعضای سفارت ایران در باکو، پایتخت آذربایجان، به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، گفته است که سفرخبرنگاران جمهوری آذربایجان به ایران بدون اخذ روادید برای تهیه خبر و گزارش ممنوع است.

دبیر مطبوعاتی سفارت ایران گفته است که پیش از این سفر برخی از خبرنگاران جمهوری آذربایجان بدون اخذ روادید به ایران، مشکلاتی را به وجود آورده بود.

ایران دربهمن ماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی روادید سفر برای اتباع جمهوری آذربایجان را به شکل یک طرفه لغو کرد و از آن زمان همه اتباع این کشور بدون اخذ روادید به ایران سفر می کنند.

با این همه شهروندان ایرانی برای سفر به جمهوری آذربایجان نیازمند روادید هستند. مقام های جمهوری آذربایجان می گویند که زمینه لغو روادید برای ایران هنوز فراهم نیست.

روابط سیاسی دو کشور در سال های اخیر با فراز و نشیب هایی همراه بوده است. سفیر ایران در باکو اخیرا به دلیل اظهارات یکی از مقام های بلند پایه نظامی ایران درباره رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان به وزارت امور خارجه این کشور فراخوانده شده بود.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران خطاب به الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، درباره احتمال "عاقبت سیاهی" که در انتظار اوست، هشدار داده بود.